Pruszków też wystawi się do słoneczka

Region

Miesiąc temu pisaliśmy o ogromnym zainteresowaniu, jakie wywołały planygminy Michałowice, zaangażowania się w unijny program instalacji kolektorów słonecznych na dachach domów jednorodzinnych. Pomysł bezpłatnej ciepłej wody w kranach spodobał się też samorządowcom Pruszkowa. W ostatnich dniach podjęli decyzję o przystąpieniu do tego programu.

Pomysł wykorzystania kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej w domach jednorodzinnych wynika z założeń tzw. działania 4.3 ph.”Ochrona powietrza, energetyka”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego. Program zakłada, że każdy posiadacz domu jednorodzinnego będzie mógł wyposażyć go w instalację solarną do bezpłatnego i ekologicznego podgrzewania wody, energią czerpaną ze światła słonecznego. Co więcej, zapłaci za nią zaledwie 15% jej wartości. Pozostałe 85 % pokryje dopłata unijna. Oznacza to, że zamiast 15-20 tys. zł koszt instalacji wyniesie ok. 2-3 tys.

Kalkulacja zwrotu poniesionych nakładów przedstawia się bardzo korzystnie, już po kilku latach ciepła woda popłynie z kranu zupełnie za darmo. Przy pełnych kosztach zwrot inwestycji nastąpiłby dopiero po kilkunastu latach, co stawiałoby pod znakiem zapytania racjonalność inwestycji. Nawet gdyby dotacja unijna wyniosłaby standardowe 75%, to i tak koszt instalacji kolektorów wyniósłby ok. 4 tys. złotych. Solary w naszym klimacie pozwalają zaoszczędzić zimą do 60% kosztów energii, latem zaś eliminują je zupełnie.

– Przypuszczamy, że Pruszków posiadający dużą ilość zabudowy jednorodzinnej może mieć w tym programie nawet większe szanse niż gminy wiejskie, takie jak Michałowice – odpowiada nam wiceprezydent Pruszkowa, Andrzej Kurzela, zapytany o szanse miasta na unijne dofinansowanie

– Program powstał przecież z myślą o ochronie powietrza poprzez popularyzację ekologicznych źródeł pozyskiwania ciepła. Jako miasto mamy to powietrze bardziej zanieczyszczone, a więc i szukanie sposobów na ich ograniczanie jest bardziej przekonujące. Jeśli propozycja spotka się z uznaniem mieszkańców chętnych do zaangażowania się w ten program, również finansowo, to złożymy odpowiednie wnioski aplikacyjne – dodaje.

Władze miejskie liczą się z zainteresowaniem mieszkańców, bo na spotkanie informacyjne dla mieszkańców zarezerwowały… halę sportową „Znicza”.

W środę 31. marca o godz. 18.00 wszystkim zainteresowanym zostaną zaprezentowane zalety techniki solarnej, szczegóły udziału w projekcie, a według zapewnień wiceprezydenta chętni będą mogli na miejscu zadeklarować przystąpienie do programu. I słusznie, bo na zbyt długie zastanawianie się nie ma czasu.

Z naszych informacji wynika, że termin składania wniosków aplikacyjnych w Zarządzie Województwa upływa w czerwcu br. Do tego czasu władze miasta muszą się uporać nie tylko z przygotowaniem wniosku, ale również znaleźć wykonawców, przeprowadzić indywidualne wyceny u wszystkich chętnych mieszkańców i spisać z nimi umowy. Czasu pozostaje więc naprawdę niewiele.                                                          

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.