Pat w Jerozolimskich – jest nadzieja na rozwiązanie

Region

Pojawiła się  realna szansa na ekrany zabezpieczające na pruszkowskimodcinku Alei Jerozolimskich. Pierwszy krok w tej sprawie uczyniły władze Pruszkowa

Pisaliśmy w ostatnim numerze o patowej sytuacji, blokującej możliwość rozpoczęcia rozbudowy pruszkowskiego przewężenia Alei Jerozolimskich do dwóch pasów ruchu. Na przeszkodzie stanął protest mieszkańców, spowodowany niezastosowaniem w projekcie przebudowy trasy niezbędnych zabezpieczeń w postaci ekranów dźwiękochłonnych. Jest nadzieja, że sytuację da się rozwiązać polubownie i oczekiwana rozbudowa trasy będzie mogła się rozpocząć.

1 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie doszło w tej sprawie do negocjacji na szczycie pomiędzy prezydentami Pruszkowa, a odpowiedzialnym za drogi wojewódzkie wicemarszałkiem Piotrem Szprendałowiczem i dyrektorem zarządu dróg Krzysztofem Kondraciukiem. Władze wojewódzkie konsekwentnie broniły stanowiska o niemożliwości jednoczesnej budowy drogi i ekranów ją zabezpieczających. Motywowały to brakiem wiarygodnych badań poziomu hałasu, a przede wszystkim niedostatkami budżetowymi, które nie pozwalają na wyasygnowanie w tej chwili potrzebnych na te ekrany 7 mln zł.
   
W tej sytuacji prezydent Pruszkowa Jan Starzyński zadeklarował współudział miasta w sfinansowaniu budowy ekranów jako osobnej inwestycji, ale realizowanej równolegle z przebudową drogi. Propozycja została przyjęta, a obie strony mają w najbliższym czasie ocenić realne możliwości swojego finansowego udziału w tej dodatkowej inwestycji. Do istniejącego projektu rozbudowy Alei na tym odcinku ma zostać wprowadzona korekta, przewidująca zajęcie dodatkowego terenu pod lokalizację ekranów.
   
– Zostaną one zlokalizowane jedynie w miejscach, w których prowadzone przez nas badania poziomu hałasu wykażą przekroczenie tych norm przy budynkach mieszkalnych – zastrzega wiceprezydent Pruszkowa Andrzej Kurzela

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.