Historia bezprzewodowego dostępu do Internetu w Pruszkowie

Region

Autor jest pomysłodawcą i inicjatorem powstania sieci bezpłatnego dostępu do Internetu dla mieszkańców Pruszkowa.

Projekt budowy szerokopasmowej sieci dostępowej (w tym instalacja publicznych punktów dostępowych hot-spot Wi-Fi, wraz z realizacją) ma objąć następujące lokalizacje:

1.    Urząd Miejski – ul. Kraszewskiego 14/16
2.    Urząd Stanu Cywilnego – pl. Jana Pawła II 1
3.    Miejski Ośrodek Kultury – Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej 5
4.    Młodzieżowy Dom Kultury – ul. Kościuszki 41
5.    Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – ul. Helenowska 3A
6.    Muzeum – pl. Jana Pawła II 2
7.    Szkoła Podstawowa nr 1 – ul. Topolowa 10
8.    Szkoła Podstawowa nr 2 – ul. Jasna 2
9.    Szkoła Podstawowa nr 6 – ul. Lipowa 31
10.    Szkoła Podstawowa nr 8 – ul. Obrońców Pokoju 44
11.    Szkoła Podstawowa nr 9 – ul. Mostowa 6
12.    Szkoła Podstawowa nr 10 – ul. Pływacka 16
13.    Gimnazjum nr 1/ L.O. – ul. Daszyńskiego 6
14.    Gimnazjum nr 2/ L.O. – ul. Promyka 24/26
15.    Gimnazjum nr 3 – ul. Wojska Polskiego 34
16.    Gimnazjum nr 4 – ul. Hubala 4
17.    L.O. – ul. Kościuszki 38
18.    L.O. – ul. Gomulińskiego 2
19.    Miejska Biblioteka Publiczna – ul. Kraszewskiego 13
20.    Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 1 – ul. 3 Maja 26
21.    Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 2 – Al. Wojska Polskiego 34
22.    Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 3 – ul. Bohaterów Warszawy 11
23.    Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 4 – ul. Kościuszki 41
24.    Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 5 – ul. Kraszewskiego 7
25.    Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 6 – ul. Jasna 3
26.    Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 7 – ul. Księcia Józefa 1
27.    Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 8 – ul. Jasna 2
28.    Teren Miejskiego Klubu Sportowego Znicz
29.    Teren przy basenie „Kapry”.

Jak łatwo można zauważyć kilka pozycji jest po prostu zdublowanych, dla przykładu Muzeum i Urząd Stanu Cywilnego to ten sam Plac Jana Pawła II, L.O. Kościuszki oraz Biblioteka nr 4 to ten sam budynek, podobnie SP nr 2 i Biblioteka nr 8.
    
A więc w 26. lokalizacjach ma być zainstalowanych 95 punktów dostępowych, a wszystko za kwotę prawie  2 mln zł. W tym miejscu należałoby się zastanowić na co została przeznaczona kwota kolejnych 2 mln zł, gdyż na realizację tego projektu było przeznaczone 4,4 mln zł, zgodnie  z wypowiedzią pana wiceprezydenta Kurzeli (lipiec 2009).
    
Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu została firma British Telecom, która w realizowanym projekcie zastosuje najnowsze rozwiązania Cisco Systems, a realizacją sieci na terenie miasta zajmie się Q4Net z Wrocławia. Umowa w tej sprawie podpisana została 14 września 2009 r, a termin realizacji całości ustalono na 14 września 2010 roku.
    
Niestety wszystko wskazuje na to, że termin ten nie zostanie dotrzymany. W swej wypowiedzi z listopada 2009 roku pan prezydent Starzyński zapewnia: „Zgodnie z harmonogramem wdrożenia w chwili obecnej trwają prace związane z przygotowaniem Projektu Wykonawczego Sieci Radiowej, które mają potrwać do końca listopada bieżącego roku. Projekt ten definiować będzie szczegółowe wytyczne techniczne do realizacji instalacji oraz  konfiguracji sieci. Po zatwierdzeniu przez Urząd Miasta planu wdrożenia zostanie on opublikowany na naszej stronie.” Projekt ten do dnia dzisiejszego, a mamy już połowę lutego 2010 roku nie został opublikowany, z tej prostej przyczyny, że prace nad nim nie zostały zakończone. Jak informuje mnie Michał Szustak, regionalny dyrektor marketingu w British Telecom Poland, „w tej chwili projekt jest realizowany i jest przystosowywany do wymagań klienta. Odbywa się to na zasadzie codziennych kontaktów pomiędzy Urzędem i specjalistami firmy BT”. Implementacja najnowszych rozwiązań musi trochę potrwać. Z informacji uzyskanych od Piotra Skirskiego, dyrektora ds. kluczowych klientów w Cisco System Poland, wynika, że w zaproponowanym rozwiązaniu zastosowanie znalazły najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii MESH.
    
Reasumując, po 4 latach starań i zabiegów grupy zapaleńców, uruchomiona zostanie sieć radiowa WiFi, zapewniająca  dostęp do Internetu o przepustowości 256 kbps. O tym, że jest to bardzo niska przepustowość, nikogo nie trzeba przekonywać. Zwłaszcza w dobie coraz powszechniejszych zasobów multimedialnych. Podawanie w tym miejscu przykładu usługi VOD (video on demand, czyli video na żądanie) uruchomionej przez portal Onet.pl, gdzie obejrzeć można za darmo m.in. serial „Odwróceni”, mija się z celem. Jednak przypomnieć należy, że Urząd Miejski zapraszał w grudniu ubiegłego roku do obejrzenia transmisji na żywo z XI świątecznego spotkania prezydenta Pruszkowa Jana Starzyńskiego z zaproszonymi przedstawicielami pruszkowskich przedsiębiorców, które odbyło się w oranżerii Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. Jeżeli w bieżącym 2010 roku, wspomniane wyżej spotkanie, także będzie transmitowane przez Internet, to już teraz można poinformować potencjalnych użytkowników „socjalnego Internetu”, że z powodu niskiej przepustowości nie będą w stanie go obejrzeć.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.