Rozplątujemy węzły – (4) Węzeł Tłuste

Region

Węzeł Tłuste zlokalizowany w pobliżu Grodziska Mazowieckiego iMilanówka stanie się w przyszłości dla mieszkańców zachodniego Mazowsza ważnym połączeniem komunikacyjnym ze stolicą.

Stanie się tak pod warunkiem, że powiodą się wspólne starania lokalnych samorządów o zmianę jego planowanej funkcji. W dotychczasowej koncepcji projektowej jest on ostatnim płatnym wjazdem na autostradę A2 w drodze do Warszawy. Oznacza to, że znalazł się już poza aglomeracyjną strefą bezpłatnego użytkowania autostrady. Koncepcja budzi sprzeciw mieszkańców, którzy w ten sposób zostali pozbawieni możliwości bezpłatnego korzystania z najbliższego węzła.

Podłożem decyzji były oczywiście pieniądze. Początkowo inwestorem autostrady na odcinku Łódź-Warszawa miały być prywatne konsorcja, które były zainteresowane zminimalizowaniem aglomeracyjnej strefy bezpłatnej.

Koncepcja jednak się zmieniła i obecnie autostrada budowana jest „z pieniędzy podatnika”. Rodzi to nadzieję na możliwość rozszerzenia bezpłatnej strefy. Byłoby to bardzo ważne nie tylko dla mieszkańców powiatów grodziskiego i żyrardowskiego, ale także dla Pruszkowian. Odciążałoby, bowiem, w znacznym stopniu spodziewane zatłoczenie kolejnego w drodze do Warszawy węzła „Pruszków” i zmniejszało możliwość powstawania zatorów komunikacyjnych blokujących miasto.

Sam węzeł „Tłuste” zlokalizowany będzie na przecięciu autostrady z drogą wojewódzką 579 (Grodzisk Maz.-Błonie). Ponieważ na tym odcinku droga ma przebiegać nową trasą, tzw. Obwodnicą Zachodnią Grodziska, więc i połączenie z węzłem na A2 jest sytuowane pod tym kątem. Dojazd do węzła będzie możliwy z wiaduktu prowadzącego tę trasę nad autostradą. Zlokalizowane po północnej stronie wiaduktu rondo, poprzez zaplanowany po drodze Punkt Poboru Opłat, wyprowadzi ruch na autostradę rozjazdowymi ślimakami. Ponieważ budowa A2 i powiązanego z nią wiaduktu (2012r.) wyprzedzi budowę Obwodnicy Zachodniej, więc na razie po obu jego stronach ruch lokalnymi łącznikami doprowadzony będzie do starego przebiegu drogi 579.

Jak długo potrwa taka prowizorka – trudno powiedzieć. Projekt Obwodnicy Zachodniej jest już gotowy i wchodzi w fazę uzgodnień środowiskowych. Mimo, że projektanci nie ustrzegli się błędów, to jak na razie przebieg trasy w okolicach Grodziska nie budzi większych sprzeciwów. Problemem mogą być natomiast sprzeciwy mieszkańców okolic Błonia, którzy projekt oprotestowali. Tak czy inaczej, środki finansowe na rozpoczęcie budowy tej drogi w budżecie wojewódzkim przewidziano dopiero na rok 2013.  Prawdopodobnie więc przyjdzie nam jeszcze pojeździć starą drogą 579 (z Grodziska przez Natolin, z Milanówka przez Chrzanów) co najmniej kilka lat.

Za to perspektywiczne plany rozwoju Grodziska przewidują wokół węzła Tłuste rozległe, nowe strefy mieszkalne i usługowo-mieszkalne. Jeśli dojdzie do ich realizacji, najprawdopodobniej, sieć połączeń drogowych w tej okolicy będzie musiała ulec znacznej rozbudowie i modyfikacji.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

jacuzzi ogrodowe