Burmistrz zostaje – referendum nieważne

Region

W minioną niedzielę, 17 stycznia odbyło się w gminie Brwinów referendumw sprawie odwołania lub pozostawienia na stanowisku burmistrza Brwinowa, Andrzeja Guzika. W głosowaniu wzięło udział 4170 osób, czyli 23,31% uprawnionych wyborców. Zabrakło 281 głosów do uznania ważności referendum. A zatem burmistrz zostaje!

Frekwencja okazała się zbyt mała, wobec tego głosowanie jest nieważne – tak stanowi ordynacja wyborcza, która granicę uznania ważności takiego referendum ustala na 60% głosujących w ostatnich wyborach samorządowych.

W przedreferendalnej kampanii zderzyły się na terenie gminy dwie akcje wyborcze. Przeciwnicy burmistrza nawoływali do pójścia do urn i zakreślenia „TAK”, zaś jego zwolennicy za najbardziej skuteczną metodę utrzymania go przy władzy uznali namawianie do zbojkotowania referendum, czyli doprowadzenie do jego nieważności. Sukces odnieśli ci drudzy, w czym prawdopodobnie pomogła im też pogoda – pochmurne niebo, mróz i śnieg nie zachęcały do referendalnych wycieczek do punktów wyborczych.

Obie opcje znalazły dokładne odbicie w wynikach referendum i co ciekawe, żadna ze stron nie czuje się przegrana. Niska frekwencja pozwala utrzymać stanowisko burmistrzowi Guzikowi, a jego zwolennikom dała do ręki argument o społecznym braku poparcia inicjatywy odwołania burmistrza. Z drugiej jednak strony, jak podkreślają jego przeciwnicy, do granicy ważności referendum nie było tak daleko, a aż 94% głosujących w nim mieszkańców opowiedziało się za odwołaniem burmistrza. Łatwo wyliczyć, że nawet gdyby w referendum wzięło udział 100%  uczestników ostatnich wyborów samorządowych a wszyscy ci, którzy zostali obecnie w domach zagłosowali za pozostawieniem burmistrza, to i tak zostałby on odwołany tymi 3890 głosami jego referendalnych przeciwników. To, jak podkreślają jest „czerwone światło” dla burmistrza przed jesiennymi wyborami samorządowymi.

Warto zastanowić się też nad faktem istnienia jeszcze jednej, nie wiadomo, czy nie największej grupy brwinowskich wyborców. Z wypowiedzi mieszkańców gminy i polemik na forach internetowych wynika, że zaskakująco duża część mieszkańców jest negatywnie nastawiona zarówno do jednej, jak i drugiej opcji. Widzą błędy obecnego burmistrza, ale deklarują też brak zaufania do jego opozycji w Radzie, podejrzewając ją o „parcie do władzy”. Być może walka o ten właśnie elektorat zdecyduje, kto zostanie wybrany na burmistrza Brwinowa w najbliższych wyborach samorządowych na jesieni bieżącego roku.

Referendalna statystyka:
Uprawnionych do głosowania                       –  17884
Głosowało w ostatnich wyborach w 2006 r  –    7418
Próg ważności obecnego referendum            –    4451
Głosowało w obecnym referendum               –    4170
Zabrakło do uzyskania progu ważności        –       281
Oddanych głosów za odwołaniem                –     3890
Oddanych głosów przeciw odwołaniu          –       254

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.