Wójt bez absolutorium i bez wotum zaufania

Baranów

Do tej niecodziennej sytuacji doszło w gminie Baranów. Wójt, który rozpoczął swoją pierwszą kadencję nie otrzymał od radnych ani absolutorium ani wotum zaufania.

Pod względem formalnym nic nie zwiastowało takiego obrotu sprawy. Regionalna Izba Obrachunkowa przyjęła sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za rok 2018. Podczas sesji, tylko czterech radnych było za przyjęciem dokumentu. Ośmiu z nich wstrzymało się od głosu. Jednak zgodnie z przepisami uchwała została zatwierdzona (decyduje większość głosów). Inaczej było podczas głosowania nad absolutorium i wotum zaufania.

Za wotum dla wójta Waldemara Brzywczego głosowało jedynie dwóch radnych. 10 wstrzymało się. Podczas głosowania nad absolutorium, czterech radnych było „za”, ośmiu wstrzymało się od głosu. W związku z tym, że nie było większości głosów, w tym przypadku przynajmniej siedmiu „za”, wójt nie otrzymał ani wotum, ani absolutorium. To jedyna taka sytuacja w naszym regionie.

Można się tylko zastanawiać co miało wpływ na taki przebieg sprawy… Na koniec lutego redakcja www.eglos.pl opisała sprawę jak wójt Baranowa zatrudnił swoją córkę na stanowisko dyrektora urzędu. Radni zgodnie twierdzili, że jest to sytuacja nieetyczna. Możecie o tym przeczytać tutaj.

Teraz radni będą głosowali nad uchwałą w sprawie referendum. Jeśli zostanie przyjęta, to mieszkańcy zdecydują o odwołaniu wójta podczas referendum.

Transmisje z sesji Rady Gminy Baranów możecie oglądać tutaj.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.