Woda w Rokitnicy zmieniła kolor. Czy to skażenie?

Milanówek

Władze Milanówka wydały komunikat dotyczący niepokojącego zabarwienia wody w rzece Rokitnicy na wysokości mostu przy ul. Królewskiej. Mieszkańcy byli zaniepokojeni kolorem wody w rzece, która była jasnopomarańczowa.

Sygnały od mieszkańców zaniepokojonych jasnopomarańczowym kolorem w rzece pojawiły się pod koniec ubiegłego tygodnia. Według zgłaszających woda zmieniła kolor pry wylocie kanalizacji deszczowej w skarpie rzeki Rokitnicy na wysokości mostu przy ul. Królewskiej.

Milanowski magistrat nie zignorował tych zgłoszeń i poprosił jednostkę Wód Polskich (odpowiedzialna m.in. za ochronę jakości zasobów wodnych). W wizji oprócz kierownika Nadzoru Wodnego Wód Polskich udział wzięli przedstawiciele UM w Milanówku, ZWiK, MPWiK oraz straży miejskiej.

Okazało się, że jasnopomarańczowy kolor wody wynika z obecności tlenku żelaza w wodzie. – Podczas wizji przedstawiciel ZWiK w Grodzisku Mazowieckim poinformował, że za jasno pomarańczowy kolor wody odpowiedzialny jest tlenek żelaza, pochodzący z procesu uzdatniania wody. Problem ten był spowodowany zatorem i niedrożnością wód popłucznych, wynikających z działalności ZWiK. Pracownicy ZWiK pobrali próbki wody w celu wykonania badań jakości wody przez specjalistyczne laboratorium – poinformował w komunikacie Urząd Miasta Milanówka.

Władze Milanówka podkreślają, że jakość wody z wodociągu miejskiego jest na bieżąco monitorowana i kontrolowana. Obecna sytuacja nie stanowiła zagrożenia dla ludzi ani środowiska. – Jesteśmy w stałym kontakcie ze ZWiK w Grodzisku Mazowieckim w celu uzyskania odpowiednich zapewnień o wdrożeniu nowych procedur, które pomogą zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości. Jednocześnie będziemy ubiegać się o dalsze wyjaśnienia dokładnych przyczyn awarii – czytamy w wydanym przez milanowski urząd komunikacie.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Woda w Rokitnicy zmieniła kolor. Czy to skażenie?”

  1. Jerzy pisze:

    W Pruszkowie do rzeki wpływają chemikalia z rury, obok jakiś zakład produkcyjny. Śmierdzi mydlinami i naftą. Jeden radny nawet zainteresowsł się tematem ale szybko mu mordę zamknęli. Witajcie na Malichach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły