Wnioski na 500+ od 1 lutego

Region

Program 500+ na dobre „rozgościł się” w naszej polityce społecznej. Wypłaty tego świadczenia będą wypłacane wszystkim rodzicom, którzy mają dzieci w wieku do 18 roku życia. Wszystkie formalności z tym związane można załatwić przez internet.

Już 1 lutego będzie można złożyć nowy wniosek o wypłatę 500+. „Zabezpieczy” on wypłaty na okres świadczeniowy od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024. Wnioski złożone między 1 lutego a 30 kwietnia zagwarantują, że pieniądze trafią do zainteresowanych do 30 czerwca. Późniejsze wysłanie wniosku będzie skutkować późniejszą wypłatą świadczenia (z wyrównaniem za poprzednie miesiące). Należy także pamiętać, że złożenie wniosku przed 1 lutego nie będzie skutkować wcześniejszą wypłatą, a jedynie wydłuży decyję ZUS w tej sprawie.

Świadczenie wychowawcze 500 + przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 lutego 2023 roku. Żeby otrzymać świadczenie trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek drogą elektroniczną – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Jak można złożyć wniosek? Będą one przyjmowane jedynie elektronicznie: za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, złożyć przez portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną. Nowością jest możliwość złożenia wniosku przez aplikację mZUS (do pobrania bezpłatnie ze sklepów Google Play i AppStore).

500+ jest świadczeniem dostępnym także dla obcokrajowców. wiadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Przysługuje ono też obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 w związku z działaniami wojennymi i uzyskaniem lehalnego pobytu w Polsce. Odbywa się to na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Można go złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Wnioski na 500+ od 1 lutego”

 1. Olo pisze:

  Brawo PiS!!! A tym co krytykują wiadomo co gdzie.

 2. obywatel Szmaciak pisze:

  Ja, niżej podpisany Janusz Szmaciak kwituję odbiór kwoty pińcet zloty i niniejszym przyrzekam że w najbliższych wyborach oddam głos na umiłowanego darczyńcę.

 3. Q pisze:

  Niedlugo 500 będzie się wrzucało do puszek.

 4. kaczka pisze:

  mam nadzieje że kiedyś przyjdzie porządny rząd i każe wszystkim zwrócić równowartość pobranych 500+ wraz z odsetkami inflacyjnymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły