WKD: umowa na 14 nowych pociągów

Region

Pasażerowie Warszawskiej Kolei Dojazdowej mogą odetchnąć z ulgą. Po wielu perypetiach związanych z przetargiem na nowy tabor udało się ostatecznie wybrać zwycięzce.

Dziś o godzinie 13:00 zostanie podpisana umowa na zakup nowych wagonów. W tym ważnym dla przewoźnika wydarzeniu wezmą udział m.in. marszałek Mazowsza Adam Struzik oraz prezes firmy PESA Bydgoszcz, zwycięzcy przetargu, Tomasz Zaboklicki.

Zgodnie z zawartymi w umowie warunkami wykonawca ma dostarczyć 14 pociągów na przełomie 2011 i 2012 roku. Każdy z nich będzie miał 60 metrów długości a jego zakładana prędkość eksploatacyjna ma wynosić 80 kilometrów na godzinę. Jeden pociąg będzie wyposażony w 120 miejsc siedzących, w sumie będzie mógł przewozić 500 osób. Dodatkowo PESA zobowiązała się do świadczenia usług serwisowych przez pół roku po oddaniu składów do użytku oraz odpowiednie przeszkolenie pracowników WKD w zakresie obsługi i bieżących napraw.

Bydgoska PESA pokonała w przetargu szwajcarską firmę Stadler, którego oferta okazała się zbyt wysoka. Dodatkowo był to już drugi przetarg WKD na zakup 14 nowych składów. Pierwszy został unieważniony, ponieważ najniższa oferta, która wynosiła 341 mln zł, okazała się dla przewoźnika zbyt wysoka.

Zakup nowego taboru będzie dla WKD wejściem w XXI wiek. Obecnie w barwach mazowieckiego przewoźnika jeździ aż 15 pociągów z 1972 roku i zaledwie jeden z 2004.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.