WKD: podpisano umowę z wykonawcą

Region

Piątek 26 marca 2010 r. przejdzie chyba do historii naszego regionu – dziś o godz. 13.24  W siedzibie Warszawskiej Kolei Dojazdowej w Grodzisku Mazowieckim, po wielu latach starań i zabiegów, podpisano umowę przewidującą wybudowanie 14 nowych składów trakcyjnych. 

Wykonawcą nowych wagonów będzie zwycięska w dwóch przetargach cyklubydgoska firma Pojazdy Szynowe PESA S.A. Jej oferta okazała się
bardziej atrakcyjna, przede wszystkim cenowo, od konkurencyjnej oferty
złożonej przez szwajcarską firmę Stadler.

Umowę w świetle jupiterów, kamer i fotograficznych fleszy podpisali prezes WKD Grzegorz Dymecki, prezes PESA Tomasz Zaboklicki oraz dyrektorzy finansowi obu spółek.  W tym historycznym bez mała akcie wzięli również udział licznie przybyli przedstawiciele lokalnych samorządów z miast i gmin obsługiwanych przez kolejkę – prezydent Pruszkowa Jan Starzyński, burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński, burmistrz Podkowy Leśnej Andrzej Kościelny oraz wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka. Obecni byli również wicemarszałek województwa mazowieckiego Piotr Szprendałowicz oraz przedstawiciele sejmiku mazowieckiego, z przewodniczącym komisji rozwoju regionalnego, Grzegorzem Kostrzewą-Zorbasem na czele.

Jeszcze w bieżącym roku powinniśmy poznać dokładny projekt nowego pociągu WKD, a począwszy od 2011 pierwsze nowe składy powinny pojawić się już na linii. Całość zamówienia ma być zrealizowana do końca 2012 roku. W tym czasie z torów całkowicie znikną stare wagony, a zastąpią je nowe.

Nowe pociągi będą prawdopodobnie bardzo podobne do jeżdżącego już od kilku lat na linii prototypu (też produkcji PESA), którego zadaniem było testowanie szeregu nowych rozwiązań. W części wejściowej wagony będą miały podłogi na wysokości peronu. Pomieszczą 500 pasażerów, w tym 120 na siedząco. Będzie w nich miejsce dla 4 wózków inwalidzkich i 8 rowerów. Będą też znacznie cichsze, co z pewnością docenią nie tylko pasażerowie, ale i mieszkańcy okolic przyległych do linii.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.