WKD do centrum Warszawy nie dojedziemy

Region

Od 3 września zmienia się rozkład Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Ze względu na rozbudowę stacji Warszawa Zachodnia „wukadki” nie dojadą do centrum Warszawy. Dla podróżnych oznacza to ogromne utrudnienia.

Nawarstwienie inwestycji kolejowych coraz mocniej odbija się na podróżnych. W stolicy trwają prace na linii średnicowej, modernizowana jest stacja Warszawa Zachodnia, a Warszawska Kolej Dojazdowa buduje drugi tor do Grodziska Mazowieckiego. Wiele osób już dziś narzeka na trudny dojazd do stolicy, a będzie… jeszcze gorzej!

Powód? Prace związane z przebudową stacji Warszawa Zachodnia wchodzą w kolejny etap, który wymaga wyłączenia z ruchu obu torów WKD na odcinku Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Śródmieście WKD. Zatem od 3 września kolejki dojada zaledwie do przystanku Warszawa Reduta Ordona. Dalej podróżni… będą musieli poradzić sobie sami bowiem WKD wspólnie z innymi przewoźnikami wprowadza wspólne honorowanie biletów, ale nie zakłada uruchomienia autobusowej komunikacji zastępczej.

Dla podróżnych oznacza to znaczne wydłużenie dojazdu do stolicy i liczne przesiadki.

Jak zatem będzie wyglądał dojazd do stolicy? Podróżni z pociągów WKD będą mogli przesiąść się do autobusów miejskich organizowanych przez stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego. Kłopot w tym, że do ścisłego centrum docierają zaledwie dwie linie 127 i 517 (z PKP WKD Aleje Jerozolimskie). Można jeszcze skorzystać z linii 178 która dowiezie podróżnych do Ronda Zesłańców Syberyjskich, linii 187 (wawelska) lub 191 dla placu Narutowicza. Oczywiście dalej czekają nas kolejne przesiadki np. do metra lub tramwaju. Niestety we wrześniu rozpoczyna się rok szkolny, a pracownicy wracają z urlopów, co oznacza, że w miejskiej komunikacji zrobi się tłoczno. Dokładając do tego podróżnych z WKD można powiedzieć, że w szczytach komunikacyjnych będzie się można poczuć niczym „sardynka w puszcze”.

Oczywiście alternatywą dla podróżnych jest „duża” kolej. Pociągi Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej do centrum dojadą, jednak i w tym przypadku nie obędzie się bez utrudnień. Co prawda pociągi KM wracają na linię średnicową ale utrudnień nie zabraknie. – Po kilkumiesięcznym zamknięciu, do użytku zostanie oddana linia średnicowa podmiejska. Pociągi będą po niej kursować ze średnią częstotliwością około 15 minut w obu kierunkach, a część zostanie skierowana na średnicową linię dalekobieżną. Pozostałe pociągi z kierunku zachodniego będą rozpoczynać i kończyć bieg na stacji Warszawa Główna, a z kierunku wschodniego na stacji Warszawa Wschodnia  podkreślają kolejarze.

Podróżni zastanawiają się, dlaczego zamiast zorganizowania autobusowej komunikacji zastępczej WKD zdecydowała się jedynie zapewnić wzajemne honorowanie biletów. Dla wielu osób takie rozwiązanie oznacza znaczne wydłużenie czasu dojazdu do pracy. Oczywiście komunikacja autobusowa nie kurowałaby tak szybko jak pociągi, ale ograniczyłaby konieczność dodatkowych przesiadek, które również zajmują dużo czasu. W internecie powstała już petycja „NIE zabieraniu nam dojazdu do Warszawy!” skierowana do władz województwa mazowieckiego oraz gmin,  przez które przebiega lina WKD. – Prosimy o reakcję – w zależności od możliwości prawnych i finansowych, wyrażenie niezadowolenia z przedstawionej organizacji ruchu pociągów, podjęcie rozmów z WKD w celu zmiany organizacji ruchu pociągów, podjęcie inicjatywy jako udziałowcy spółki WKD oraz podjęcie działań dotyczących alternatywnej możliwości dojazdu do Warszawy (przy współpracy WKD, ZTM, KM lub samodzielnie) – apelują mieszkańcy.

Link do petycji znajdziecie tutaj.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “WKD do centrum Warszawy nie dojedziemy”

  1. Nsuk pisze:

    No cóż kupcie se samochody biedaki to nie będziecie musieli jeździć jak plebs. Btw wieciev czemu w autobusach są takie wielkie szyby? Żeby było was z daleka widać biedaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły