Wiadukt nad Globusową przejdzie remont

Region

Wiadukt nad ul. Globusową przejdzie gruntowny remont. To pierwsza duża modernizacja tego obiektu od 60 lat.

Przeszło 11 mln zł pochłonie gruntowny remont wiaduktu nad ul. Globusową w warszawskiej dzielnicy Włochy. Obiekt od momentu otwarcia w 1964 roku jedynie wzmacniano. Nie przechodził on żadnych poważnych remontów. Tymczasowe rozwiązania i wzmocnienia już nie wystarczają. Przeciekająca woda narusza konstrukcję, nie sprzyjają jej także uszkodzenia spowodowane przez za wysokie pojazdy przejeżdżające pod wiaduktem. Sam wiadukt jest nadszarpnięty zębem czasu i „wyczerpany” dużym natężeniem ruchu drogowego.

Remont przeprowadzi firma Primost Południe. W opracowaniu są już projekty. Pierwszy z nich, dotyczący rozbiórki, powinien być gotowy w styczniu, by drogowcy mogli rozpocząć prace zgodnie z harmonogramem – w lutym.

Na początek zostanie rozebrana część drogowa. Primost Południe sfrezuje asfalt i zdemontuje elementy takie jak barierki i balustrady. Finalnie zdemontuje obecny ustrój nośny wiaduktu drogowego i kładki dla pieszych – informują urzędnicy z Zarządu Dróg Miejskich.

Po badaniach laboratoryjnych stwierdzono, że przyczółki są w dobrym stanie, zatem pozostaną na swoich miejscach, zostaną jednak dozbrojone. Istniejące pasy zieleni sprzyjały degradacji obiektu, zastąpią je więc donice z roślinami. Nowa odsłona wiaduktu zakłada też wykonanie rezerwy, która umożliwi w przyszłości budowę niezależnego chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Świerszcza i Potrzebnej.

Podczas remontu ul. Świerszcza i Potrzebna w sąsiedztwie wiaduktu zostaną zamknięte. Ul. Globusowa będzie otwarta, ale należy spodziewać się utrudnień (wahadeł, zwężeń itp.).

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.