„Walerii” ciąg dalszy – remont tuż, tuż

Milanówek

Remont milanowskiej willi Waleria to temat, który przez ostatnie miesiące niemal spędzał sen z oczu włodarzom miasta. Pojawiło się jednak światełko w tunelu – jest wykonawca remontu i modernizacji wnętrza obiektu.

Do przetargu przystąpiło sześciu oferentów. Trzy oferty nieco przekraczały dotacje zdobyte przez miasto. Rada miasta przyznała brakującą kwotę do realizacji inwestycji.

Remont wykona firma Revita Art, która brała udział w pracach konserwatorskich zabytkowych kamienic na warszawskiej Starówce). Oferta wygrała m.in. ze względu na dłuższy czas rękojmi. Umowa została podpisana 13 października i od tej pory wykonawca ma 15 miesięcy na realizację zadania (ale nie dłużej niż do końca listopada 2023 roku).

Przed wykonawcą nie lada praca. W willi ma znaleźć się interdyscyplinarne miejsce edukacji kulturalnej, czyli budynek ma zmienić swój status – z domu na budynek użyteczności publicznej. Trzeba go dostosować do przepisów i wymagań stawianych tego typu budowlom. Podczas remontu należy wzmocnić choćby fundamenty i to w technologii właściwej dla czasów powstania Walerii – glinianymi bloczkami.

Jakie inne prace czekają na firmę Revita Art? Osuszanie i zabezpieczenie fundamentów, wzmocnienie ścian nośnych, stropu, a także wykonanie szybu windowego. Ponadto wyremontowanie stolarki wewnętrznej i zewnętrznej, postawienie ścianek działowych oraz wykonanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, tynków, podłóg. Waleria zyska także nową elewację. Rewitalizacji poddany będzie też park otaczający willę.

Jestem przekonany, że dzięki doświadczeniu firmy Revita Art ten ważny dla kultury i historii Milanówka obiekt, jakim jest Willa Waleria, zostanie wreszcie należycie odrestaurowany i odzyska swój niepowtarzalny blask – podkreśla burmistrz Milanówka, Piotr Remiszewski.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.