W Grodzisku Mazowieckim odnaleziono macewy

Region

Na jednym z podwórek w Grodzisku Mazowieckim odnaleziono macewy, którew najbliższy poniedziałek zostaną przeniesione na miejscowy kirkut - poinformowała PAP w piątek Anna Grzegorzewska z biura prasowego warszawskiej Gminy Żydowskiej.

Dodała, że nagrobki odkrył mieszkaniec Grodziska Robert Augustyniak i od razu skontaktował się z warszawską Gminą Żydowską.

„W związku z tym, że macewy znajdują się na terenie należącym do miasta, dzięki działaniom grupy społeczników i przy wsparciu Gminy, burmistrz miasta Grzegorz Benedykciński zlecił ich przeniesienie na miejscowy cmentarz żydowski” – wyjaśniła Grzegorzewska.

Podkreśliła, że przeniesienie macew będzie nadzorować Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, a ich transport i wydobycie sfinansuje miasto. „Nie wiadomo jeszcze, ile macew znajduje się w tym miejscu – w trawie widać fragmenty trzech, ale po przebadaniu terenu może się okazać że jest ich więcej. Wszystkie nagrobki zostaną sfotografowane i skatalogowane” – zapewniła Grzegorzewska.

Zachowany cmentarz żydowski w Grodzisku Mazowieckim to – jak podkreśliła Grzegorzewska – tylko niewielka pozostałość po ogromnym cmentarzu, który został założony w XVIII w. i do czasu powstania nekropolii na Targówku w 1780 roku, służył jako miejsce pochówku także dla warszawskich Żydów. Historyczną wartość cmentarza podkreślał znany przedwojenny historyk Majer Bałaban, pisząc w 1929 roku: „Chcąc zbadać historię warszawskiej gminy żydowskiej przed założeniem cmentarza na Pradze, musimy dokładnie przestudiować epitafia w Grodzisku lub Sochaczewie”.

Na cmentarzu żydowskim w Grodzisku Mazowieckim jest pochowany cadyk Elimelech Szapira, ojciec Kalonymusa Kalmana Szapiry, zwanego „kaznodzieją warszawskiego getta”. „Próżno jednak szukać jego grobu. W 1953 roku władze nakazały rozbiórkę ogrodzenia, większą część cmentarza zamieniając w magazyny i skład złomu” – powiedziała Grzegorzewska.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.