W (zerowy) ślad (węglowy) za innymi gminami. Zeroemisyjne autobusy w Michałowicach.

Michałowice

Coraz więcej gmin z regionu inwestuje w autobusy elektryczne. Do ich grona już niedługo dołączą Michałowice. Samorząd otrzymał dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup dwóch pojazdów elektrycznych.

Umowa w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” została zawarta 27 października między Gminą Michałowice a NFOŚiGW. Wydarzenie odbyło się w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice. Umowa zagwarantowała samorządowi 4 mln dofinansowania na zakup dwóch zeroemisyjnych autobusów.

Umowa została podpisana w obecności wiceminister klimatu i środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, wójt gminy Michałowice, Małgorzaty Pacheckiej, wiceprezesa NFOŚiGW Artura Michalskiego. Na spotkaniu pojawili się także skarbnik gminy, Anna Jankowska, przewodnicząca rady gminy, Beata Rycerska i radny, Maciej Polarczyk, dyrektor Centrum Biznesowego w Banku Ochrony Środowiska S.A., Anna Matusiak oraz przedstawiciele mediów.

Obecna podczas uroczystego podpisania umowy wiceminister klimatu i środowiska i jednocześnie mieszkanka Michałowic, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podkreśliła – Czysty transport publiczny, dwa autobusy, które będą współfinansowane przez Narodowy Fundusz, którym będą jeździć też moje dzieci, którymi ja będę jeździć. Dzięki którym, te czyste powietrze w tej gminie będzie jeszcze lepsze. Ta współpraca, o którą proszę, za którą dziękuję, o którą apeluję jest na wielu poziomach.

O dbałości o środowisko w Michałowicach przypomniała wójt gminy, Małgorzata Pachecka – Środowisko w gminie Michałowice jest bardzo ważne. Nasza gmina angażuje dużo swojej pracy, czasu, ale także środków, w działania, które są związane z ekologią i ze środowiskiem. Są to bardzo różne działania. I te działania są w dużej mierze oparte o styl życia w tej gminie. I dodała – U nas, szczęśliwie, nie ma takich autobusów, które wypuszczają kłęby czarnego dymu i myślę, że nasze dzieci nie znają takich autobusów i oby ich nigdy nie poznały. Z tego powodu podpisanie takiej umowy, jaką dzisiaj podpisujemy. To jest kolejny krok. To jest po prostu konsekwencja tego, co w tej w gminie się dzieje.

Cały projekt „Zerosmisyjne autobusy dla Gminy Michałowice” wyniesie prawie 4,1 mln zł. Dotacja otrzymana z NFOŚiGW wyniesie niemal 2,4 mln zł i pokryje ponad 58% kosztów. Dodatkowo gmina uzyskała pożyczkę w wysokości prawie 1,7 mln zł (41% kosztów). Za te pieniądze Michałowice zakupią dwa niskopołogowe autobusy o napędzie elektrycznym. Pojazdy będą dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo na terenie gminy pojawi się łądowarka typu plug-in na dwa miejsca do ładowania.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “W (zerowy) ślad (węglowy) za innymi gminami. Zeroemisyjne autobusy w Michałowicach.”

  1. emiter co2 pisze:

    noo Greta Thunberg jest z was dumna .. ale ona jest dzieckiem upośledzonym wiecie o tym ?. czemu wszyscy równają się do jej poziomu intelektualnego ? szanowni państwo wy też zostawiacie ślad węglowy za sobą , wasze dzieci etc . z teściową włącznie emitują co2 metan i inne bzdety . czy to promocja neomarksizmu w kolorze zielonym? stać was na więcej chyba że płacą dużo więcej ;-)))

  2. Rysiek pisze:

    Dziwne bo mieszkańcom zaleca się oszczędzanie energii elektrycznej. A na wykaszanie chwastów z poboczy i rowów gminy nie stać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły