W Szpitalu Zachodnim powstanie nowa sala operacyjna

Grodzisk Maz.

Władze powiatu grodziskiego otrzymały dofinansowanie na budowę nowej sali operacyjnej w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Maz.

Powiat grodziski inwestuje w rozwój infrastruktury medycznej. W tym celu w Szpitalu Zachodnim mają zostać wykonane inwestycje obejmujące przebudowę bloku operacyjnego i części pomieszczeń Zakładu Diagnostyki Obrazowej

Dziś Centralny Blok Operacyjny w grodziskiej leczniczy dysponuje tylko 4 salami zabiegowymi. Trzy sale operacyjne – neurochirurgiczna i ortopedyczne wykonują zabiegi do późnych godzin wieczornych przez 6 dni w tygodniu. Na 4 salach każdego roku wykonywanych jest blisko 7 tys. operacji. Dzięki rozbudowie placówka wzbogaci się o dodatkową salę operacyjną i zwiększy powierzchnię instrumentarium. We wszystkich salach wykonywane będą zabiegi neurochirurgiczne, chirurgiczne, naczyniowe, ortopedyczne i urazowe. Poprawiona zostanie organizacja pracy na Bloku Operacyjnym, jego przepustowość i bezpieczeństwo pracy.

Ponadto uruchomienie dodatkowej sali operacyjnej pozwoli bezkolizyjnie i w odpowiednim reżimie sanitarnym, wydzielić ją do wykonywania każdego rodzaju zabiegów u pacjentów zakażonych chorobą zakaźną np.SARS-Cov-2.

Inwestycja związana z przebudową szpitala ma kosztować 4 mln zł, z czego 1 mln zł to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Nie dziwi więc fakt, że z pozyskanych pieniędzy cieszą się władze powiatu grodziskiego. – Dofinansowanie, które otrzymamy będzie przeznaczone na rozbudowę bloku operacyjnego w Szpitalu Zachodnim o jedną salę operacyjną. Jest to inwestycja niezwykle potrzebna szczególnie, w tym okresie po pandemii, kiedy są znaczne zaległości w realizacji procedur zdrowotnych Bardzo się cieszymy z tego dofinansowania Oczywiście 1 mln zł to nie są pełne koszty tego przedsięwzięcia – zaznacza Marek Wieżbicki, starosta grodziski. – W szpital grodziski, w Szpital Zachodni warto inwestować. Cieszę się, że takie zdanie ma również z urząd marszałkowski i zarząd województwa. Rok ubiegły zakończyliśmy wynikiem dodatnim 8 mln zł. Myślę że te pieniądze również będą bardzo dobrze wykorzystane – dodaje

Jak zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk, realizowane przez samorząd Mazowsza programy wsparcia to realna pomoc dla lokalnych samorządów. – Wiele inwestycji bez naszego wsparcia finansowego nie mogłoby powstać. I choć ważne z punktu widzenia mieszkańców i lokalnych władz, to przez rosnącą inflację oraz ogromne koszty musiałyby czekać na lepszy czas. Do tej pory udało nam się wesprzeć tysiące inwestycji o różnym charakterze – infrastrukturalnych, zdrowotnych, edukacyjnych czy sportowych. Przed nami kolejne. Tylko w tym roku na nasze autorskie programy wsparcia przeznaczyliśmy ok. 350 mln zł – podkreśla wicemarszałek.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.