W Pruszkowie, u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Broniewskiego, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują nowy wiadukt drogowy. Obiekt poprawi bezpieczeństwo ruchu kolejowego i usprawni układ komunikacyjny Pruszkowa i Piastowa. Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. we współpracy z Miastem Pruszków i Powiatem Pruszkowskim oraz miastem Piastów ubiega się o unijne dofinansowanie w ramach POIiŚ.

Nowy wiadukt w Pruszkowie usprawni oraz poprawi bezpieczeństwo ruchu kolejowego, drogowego i pieszego. Wiadukt będzie miał 292 m długości i 14 m szerokości. Dla kierowców będzie jezdnia z dwoma pasami ruchu, a dla pieszych i rowerzystów – chodnik i ścieżka rowerowa. Po obu stronach wiaduktu będą schody, a wygodne dojście do obiektu osobom o ograniczonej możliwości poruszania się ułatwią windy. Bezpieczeństwo zapewni monitoring oraz jasne oświetlenie.

W ramach projektu będzie przebudowany układ komunikacyjny tej części miasta. Obiekt ułatwi przemieszczanie się mieszkańcom Piastowa i Pruszkowa mieszkającym w okolicy dzielnic Bąki i Żbików. Kierowcy zyskają szybki i wygodny przejazd w kierunku Warszawy i Grodziska Mazowieckiego oraz autostrady A2.

Postęp prac na budowie

Wbito już pale fundamentowe, na których usadowiona będzie konstrukcja wiaduktu. Z pozytywnym wynikiem przeprowadzono próby obciążeniowe pali. Zakończono zbrojenie i betonowanie podpór od strony Żbikowa. Do końca roku zakończy się budowa podpór z drugiej strony wiaduktu.

Od marca 2023 r. będzie montowana konstrukcja nośna obiektu. Zakończenie budowy nowego wiaduktu lanowane jest w 2023 roku.

Bezpieczniej na styku kolei i dróg w całej Polsce

W całym kraju, w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, powstanie 19 wiaduktów kolejowych i drogowych. W województwie mazowieckim, w ramach projektu, budowany jest tunel drogowy w Legionowie oraz wiadukt pieszo-rowerowy w Ciechanowie.

 

Wizualizacja wiaduktu drogowego w Pruszkowie

 

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.