W Grodzisku powstanie „stołówka dla owadów”

Grodzisk Maz.

Na terenie Grodziska Mazowieckiego znajduje się ponad 6700 m kw łąk kwietnych. Wszystkie przejdą rewitalizację, tak by jeszcze lepiej służyć owadom i małym zwierzętom.

Łąki kwietne to najczęściej kompozycje stworzone z kwiatów i roślin miododajnych. Tworzy się je w miastach z myślą o ochronie owadów – głównie zapylaczy jak pszczoły oraz małych zwierzętach: gryzoniach, jeżach, żabach a nawet ptakach. Korzyści płyną też dla mieszkańców. Łąki kwietne wnoszą do miasta zarówno zieleń, ale również piękne kolory kwiatów.

Gmina Grodzisk Mazowiecki chce zwiększyć bioróżnorodność więc zdecydowała się na rewitalizację łąk kwietnych. Łącznie zajmują one powierzchnię 6700 m kw. To jednak nie koniec zmian planowany jest również montaż elementów małej architektury – budek dla owadów i małych zwierząt. W czwartek 8 lutego władze gminy podpisały umowę z firmą Państwo Łąka Sp. z o.o. na wykonanie rewitalizacji.

Zadanie obejmuje wykonanie tzw. stołówki dla owadów, czyli rewitalizację łąk kwietnych o powierzchni min. 6700 mkw. Dodatkowo wykonawca zajmie się pielęgnacją łąk, wykonując takie prace jak m.in. koszenie, sprzątanie, równanie i kształtowanie terenu, uprawę terenu glebogryzarką, sprawdzenie pH i ewentualne wapnowanie, wysiew powierzchniowy, wałowanie terenu. Dodatkowo wykonawca zagwarantuje dostawę wraz z montażem domków dla owadów i małych zwierząt oraz wypielenie niepożądanych gatunków roślin. Dodatkowo wykonawca przez 24 miesiące po zakończeniu prac będzie zobowiązany do pielęgnacji zieleni.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.