Uważaj, możesz stracić auto. Zmiany w Kodeksie karnym.

Region

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowe przepisy w Kodeksie karnym. Zmiany wprowadzają zaostrzenie prawa wobec pijanych kierowców.

Nowelizacja Kodeksu karnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację KK. Jednym z punktów jest zaostrzenie kar dla kierowców jeżdżących na „podwójnym gazie”. Będzie to realizowane m. in. poprzez konfiskatę auta.

Kiedy konfiskata samochodu?

Nowe przepisy stanowią, że auto przepada, gdy kierowca będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi. Auto będzie skonfiskowane bez względu na to, czy kierowca spowodował wypadek, czy nie.

Jak będzie wyglądać procedura konfiskaty? Z wyjaśnieniami spieszy ministerstwo sprawiedliwości – Najpierw policja tymczasowo zajmie jego [pijanego kierowcy – przyp. red.] samochód na okres do 7 dni. Następnie prokurator zabezpieczy pojazd i wreszcie sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek auta.

Kiedy kierowca nie spowoduje wypadku, a „jedynie” będzie przyłapany na kierowaniu w stanie nietrzeźwości, prokurator będzie mógł odstąpić od konfiskaty. Auta będą konfiskowane bezwzględnie, jeśli kierowca po raz kolejny będzie przyłapany na jeździe po alkoholu.

Co jeśli..

… kierowca nie jest właścicielem pojazdu? Auto jest np. w leasingu. Wówczas sąd orzeknie przepadek… równowartości takiego pojazdu. Krótko mówiąc – pijany kierowca będzie musiał zapłacić tyle, ile jest warte auto.

Aby nie wyceniać każdego auta bezpośrednio, w ustawie przyjęto, że sąd będzie przyjmować „średnią wartość rynkową pojazdu odpowiadającego pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę”. Co więcej nie ma tu rozróżnienia na to, czy jest to powypadkowy wrak, czy doskonale zachowany samochód. Nie będzie to obniżało kwoty stanowiącej równowartość pojazdu, co zapobiegnie uprzywilejowaniu sprawców wypadków, w których pojazd uległ uszkodzeniu.

Alternatywne kary

Dziś prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, sprawcę czeka kara więzienia od 2 do 12 lat więzienia. Jeśli kierowca spowoduje wypadek, kierowca będzie miał do odsiadki minimum 2 lata. Za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na życiu przewidziano min. 3 lara, a za śmierć 5 lat. Spowodowanie wypadku lub spowodowanie śmierci po pijanemu będzie obardczone karą do 16 lat pozbawienia wolności.

Kierowcy zawodowi również nie „zasilą” statystyk drogówki. W ich przypadku nie będzie konfiskaty ani przepadku równowartości. Wówczas 5 tys. zł będą musieli zapłacić na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i pomocy postpenitencjarej.

Kiedy zmiany będą obowiązywać?

Zmiany w KK będą obowiązywać za trzy miesiące, ale niektóre z nich, jak konfiskata auta, wejdą w życie rok po podpisaniu nowelizacji.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 7

7 odpowiedzi na “Uważaj, możesz stracić auto. Zmiany w Kodeksie karnym.”

 1. paca pisze:

  Kolejny bubel i prawie na pewno niekonstytucyjny. Ale przede wszystkim głupi. Pijani kierowcy jeżdżą najczęściej rzęchami których nikt nie kupi na licytacji. A holowanie, utrzymanie na policyjnym parkingu obciąży nas wszystkich.

 2. Antyalko pisze:

  No i jeszcze immuniuniu won!

 3. ZZ pisze:

  Nadzorować i karać.
  Wkrótce kolejne innowacje prawne. Będziesz mógł stracić wszystko.

  • Zyh pisze:

   Akurat karanie debili za bycie debilami jest słuszne. Tylko dlaczego ten rząd jak zwykle sprzyja pijaczkom za kierownicą i bogaczom? Nie ukrywajmy pijaczki teraz w swoich 20 letnich gratach będą miały najtańsze konsekwencje jazdy po pijaku, bogaci to wiadomo, że jak mają w garazu auto za milion to mają też awaryjnego passata za 60 tyś czy coś w tym stylu zeby bmki nie ubłocic. Pozostaje klasa średnia, ktora jak akurat zamiast 3 niszczących gratów kupiła sobie jednego przeciętnego elektryka za 250 tyś do współdzielenia, ktora.jak zwykle zostanie dojechania przez PiS.
   Nie mówiąc o tym ze przez to ze milioner po pijaku nie pojedzie autem za milion tylko beaterem za kilkadziesiąt tysięcy to zamiast auta ktore samo jedzie i poradzi sobie choćby kierowca spał bedziemy mieli kolejnego passata z pijakiem dzieki pisowi.

   Karać tak ale nie w sposób ktory pijaką zapewnia najniższe kary ze wszystkich klas spolecznych.
   Do tej pory kary były równe, teraz pijacy mają taniej kogoś potrącić po pijaku.

 4. Brwinowianin pisze:

  A jak pieszy przejdzie na czerwonym świetle to straci buty ?
  A tak na poważnie, to takie prawo w krajach zachodnich jest już dawno !
  Do nas cywilizacja dochodzi zawsze o…. 25 lat później !
  Podobnie z pierwszeństwem pieszych …30 lat temu już tak było na zachodzie

  • X pisze:

   W sumie jak pieszy wejdzie na czerwonym świetle i w ten sposob wymusi pierwszenstwo to moze stracić życie. Trochę inna perspektywa niż pijak za kółkiem, ktory po morderstwie drogowym może mieć po prostu 16 wgniotkę na lakierze.

  • Xiao7 pisze:

   Konfiskata pojazdu na zachodzie nie jest normą, a tym bardziej za jazdę po spożyciu alkoholu. A do teko konfiskata na zachodzie nie była 25-30 lat, w niektórych krajach wprowadzili ją kilka lat temu. Wiec nie przesadzaj i dramatyzuj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły