USG piersi i mammografia – ważne badania profilaktyczne

Materiał Partnera

Rak piersi jest uznawany za jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. W jego skutecznym leczeniu istotna jest szybka reakcja i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zarówno badanie USG piersi, jak i mammografia pomagają w szybkim rozpoznaniu istotnych zmian. Sprawdź, czym różnią się te badania i jak często należy je wykonywać.

USG piersi uznawane jest za jedno z najważniejszych badań w diagnostyce i profilaktyce raka piersi u młodych kobiet. Badanie jest bezbolesne i precyzyjne – daje rzetelną informację na temat budowy piersi, przewodów mlecznych i tkanki łącznej. Badaniu poddane są również doły pachowe, by ocenić budowę i stan węzłów chłonnych.

Mammografia to również nieinwazyjne badanie radiologiczne będące podstawową metodą wczesnej diagnostyki i profilaktyki raka piersi. W ramach populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, raz na dwa lata, kobiety w wieku od 50 do 69 lat mogą bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kiedy warto udać się na mammografię lub USG?

Oba badania warto wykonywać regularnie, w ramach profilaktyki a w momencie zauważenia niepokojących zmian w budowie piersi należy jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa, który po wstępnym badaniu, zbliżonym do samobadania wystawi skierowanie na dalszą diagnostykę. Koszt prywatnej wizyty u ginekologa w Warszawie to wydatek na poziomie ok. 200 zł.

Wskazaniami do wykonania badań piersi są:
– Zmiana, guzek, wykryta podczas domowego badania,
–  Ból piersi o niewiadomym pochodzeniu,
– Wyciek z brodawki,
– Powiększenie węzłów chłonnych,
– Długoterminowa terapia hormonalna,
– Rak piersi w rodzinie.

Czym jest mammografia i USG piersi?

Oba badania zaleca się przy wczesnej diagnostyce i profilaktyce raka piersi. Są całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne i trwają zaledwie kilka minut. W czasie trwania badania lekarz na bieżąco informuje pacjentkę o wynikach, a w razie jakichkolwiek wątpliwości o stan zdrowia, zaleca dalszą, rozszerzoną diagnostykę, w tym biopsję.

Mammografię zalicza się do badań radiologicznych, a w ramach populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, kobiety w wieku od 50 do 69 lat mogą raz na dwa lata bezpłatnie wykonać badanie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Ze względu na rodzaj badania i w celu pełnej dokładności mammografię zaleca się wykonywać u kobiet starszych – po 40 roku życia. Piersi takich kobiet w dużej mierze składają się z tkanki tłuszczowej a promieniowanie rentgenowskie lepiej uwidacznia ewentualne, występujące w niej zmiany.

U kobiet młodszych wykonuje się natomiast USG piersi. Badanie ultrasonograficzne powinien wykonać doświadczony radiolog, a wynik również otrzymuje się bezpośrednio po badaniu i na bieżąco w jego trakcie. USG lepiej sprawdza się przy badaniu gruczołowej budowy piersi, a ewentualne zmiany można podejrzeć pod różnymi kątami. Co ważne, na obrazie USG można także odróżnić złośliwe zmiany od łagodnych torbieli.

Nie zwlekaj i już dziś umów się na profilaktyczne badanie! 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
76

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23