To była najmroźniejsza zima od lat

Region

Tegoroczna zima była najmroźniejsza i najbardziej śnieżna od wielu lat,choć w skali kraju występowały spore różnice - potwierdzili powszechną opinię specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Według oficjalnych danych IMGW, przedstawionych na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, średnia temperatura powietrza w Polsce wynosiła tej zimy -3,2 stopnia Celsjusza i była o blisko 2,4 stopnia niższa od średniej wieloletniej. Najcieplejszym regionem było wybrzeże (-2,2 stopnia Celsjusza), za to najchłodniejszym – wschodnia część pasa pojezierzy (-4,9 stopnia Celsjusza) i nizin (-4,4 stopnia Celsjusza).

Średnia temperatura powietrza w styczniu dla Polski była wyjątkowo niska – wynosiła minus 7,8 stopnia Celsjusza, czyli o ponad 5 stopni niższa od średniej wieloletniej.

Najchłodniej było we wschodniej części pojezierzy i w Karpatach – średnia miesięczna wyniosła tam odpowiednio minus 9,4 oraz minus 9,3 stopnia Celsjusza. Najniższą temperaturę zanotowano w styczniu w Zamościu – minus 30,3 stopnia Celsjusza.

Najcieplejszym momentem zimy był świąteczny 25 grudnia w Bielsku Białej – plus 15,8 stopnia.

Jak podali eksperci IMiGW, w skali kraju suma opadów za cały sezon zawierała się pomiędzy 60 a 220 milimetrów.

W północnej i zachodniej Polsce, poza Niziną Dolnośląską oraz Sudetami, deficyt opadów dochodził nawet do 35 procent w stosunku do średniej wieloletniej. Natomiast we wschodniej części Sudetów i na wschodzie Polski suma opadów za sezon zimowy przekroczyła średnią wieloletnią o 20 procent. Największy maksymalny opad dobowy odnotowano 25 grudnia w Lesku (21,1 milimetra), a maksymalna suma miesięczna dla grudnia wyniosła 170 procent normy (tak było w Jeleniej Górze).

Począwszy od 12 grudnia zaczęły się opady śniegu, które 18 grudnia objęły całą Polskę. Grubość pokrywy śnieżnej wynosiła od kilku do kilkunastu cm. W okolicach Świąt Bożego Narodzenia (24-25 grudnia) nastąpiła gwałtowna odwilż.

Jak przypomnieli przedstawiciele IMiGW, od 28 grudnia zaczęły się ponownie intensywne opady śniegu. Maksymalna grubość pokrywy śnieżnej w sezonie zimowym kształtowała się miedzy 56 a 63 cm, na Kasprowym Wierchu wynosiła 90 cm, a na Śnieżce – 89 cm. Według klimatologów, o ile grudzień 2009 był miesiącem mało śnieżnym, to styczeń i luty 2010 okazały się – zależnie od regionu kraju – śnieżne lub bardzo śnieżne.

W sobotę wieczorem rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Eksperci poinformowali, że średnia temperatura powietrza w Polsce wynosi wiosną 7,4 stopnia Celsjusza – najcieplej bywa na zachodnich nizinach (8,2 stopnia), najchłodniej – w pasie pobrzeży (7 stopni). Średnia temperatura w marcu wynosi 2,2 stopnia, w kwietniu – 7,4 stopnia, a w maju – 12,7 stopnia Celsjusza. Aż do połowy maja mogą się pojawiać przygruntowe przymrozki – zaznaczyli pracownicy IMiGW.

Zapowiedzieli przy tym, że w tym tygodniu – pierwszym wiosennym – spodziewane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, a temperatury w nocy raczej nie będą spadać poniżej zera. Za to w dzień w głębi kraju może być nawet 19 stopni Celsjusza. Będzie nam towarzyszył wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, z różnych kierunków.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.