Teren zielony dla mieszkańców Osiedla Staszica

Pruszków

Dzięki determinacji i staraniom Prezydenta Miasta Pruszkowa Pawła Makucha działki położone przy ul. Dobrej mogą stać się własnością Miasta, a o ich przeznaczeniu zadecydują Mieszkańcy. Czy działki będą własnością Miasta Pruszkowa? O tym zdecydują Radni.

Istniały uzasadnione obawy, że na terenie przy ul. Dobrej na Osiedlu Staszica powstanie zabudowa wielorodzinna. Podstawy ku temu dawał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części miasta Pruszkowa obszar „Staszica” ul. Dobra – ul. Śląska – ul. Piwna z dnia 17 grudnia 2009 roku. Zgodnie z nim – działki były położone na terenie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej.

Działania i determinacja Prezydenta Pawła Makucha i Zastępcy Prezydenta Konrada Sipiery doprowadziły do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który Rada Miasta Pruszkowa uchwaliła w dniu 9 listopada 2021 roku. Jest to niewątpliwy sukces tej kadencji, ponieważ teren w sercu Osiedla Staszica może zostać przeznaczony na teren zielony bądź usługi kultury. – Podjęliśmy działania na rzecz zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Pruszkowa obszar „Staszica” ul. Dobra – ul. Śląska – ul. Piwna mając na względzie dobro Mieszkańców. Przypomnę, że w trakcie prac nad zmianą planu wpłynęła petycja od Mieszkańców z prośbą o przyspieszenie prac, co było swego rodzaju potwierdzeniem słuszności prowadzonych przez nas działań. W listopadzie 2021 roku teren zmienił swoje przeznaczenie, jednak nadal trwały rozmowy i negocjacje z właścicielem części działek na tym terenie. Zależało nam, aby znaleźć rozwiązanie nieobciążające Budżetu Miasta i umożliwiające pozyskanie pozostałych działek na ul. Dobrej dla celów społecznych, dla Mieszkańców – wyjaśnia Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch.

Fundamentalną kwestią, która obecnie jest procedowana jest własność działek przy ul. Dobrej. Część z nich należy do Miasta Pruszkowa, zaś kolejne do prywatnego inwestora. Już w trakcie procedowania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Prezydent Paweł Makuch podjął negocjacje z inwestorem. Ich efektem jest bezkosztowa propozycja zamiany działek przy ul. Dobrej o łącznej powierzchni 3076 m2 na działkę przy ul. Potulickiego 4/6.  Zamiana nie obciąży w żaden sposób budżetu miasta, a miasto uzyska jedyny taki teren w centrum osiedla Staszica z przeznaczeniem na teren zieleni urządzonej i usług kultury. – Pozyskanie działek umożliwi stworzenie przestrzeni przyjaznej dla Mieszkańców. Dzięki zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w tej kadencji na tym terenie możliwe jest utworzenie np. kulturalnej świetlicy osiedlowej, tężni, placu zabaw, elementów małej architektury – prezentuje Zastępca Prezydenta Miasta Pruszkowa Konrad Sipiera.

W związku z powyższym, Prezydent przedłoży Radnym na grudniowej sesji Rady Miasta stosowną uchwałę w sprawie zamiany nieruchomości. Od decyzji Radnych zależy, czy działki trafią do Miasta i zostaną przeznaczone na potrzeby Mieszkańców. Należy również zaznaczyć, że spowoduje to, że Miasto Pruszków nie będzie musiało wypłacić kilkumilionowego odszkodowania na rzecz obecnego właściciela gruntów.

– Zamiana działek sprawi, że Mieszkańcy zyskają piękny teren. O tym, co na nim powstanie zadecydują właśnie mieszkańcy podczas prowadzonych konsultacji społecznych. Zrobiliśmy wszystko, aby pozyskać teren przy ul. Dobrej dla Mieszkańców, dla realizacji ich potrzeb – mówi Prezydent Paweł Makuch.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 7

7 odpowiedzi na “Teren zielony dla mieszkańców Osiedla Staszica”

 1. Darek pisze:

  Tutaj powinien powstać teren zielony. Z alejkami, ławkami, dużo drzew, plac zabaw. Nie żadna świetlica dla seniora. Powinno to być miejsce gdzie w lato można się ochlodzić w cieniu .

 2. dfghjk pisze:

  A ja zapytam: dlaczego dopiero teraz??? Sprowadziłem się na „osiedle” (wtedy 3 bloki i nazwa robocza „Nowa wieś”) w 1978 roku. Już wtedy plany były uczynione. Dlaczego poprzedni, mi miłościwie nam panujący, nie uczynił tego kroku??? miał na to 20 lat…

 3. Zyga pisze:

  Brawo za słuszną decyzję. Żeby jeszcze był wjazd w ul.Dobra od strony Brwinowa.

 4. Kpina pisze:

  Szkoda że się tak nie starali przy Pawich Ogrodach! Tylko Sipiera wydał WZ niezgodną z prawem co jest udowodnione! A Makuch za unijne środki zrobił przekręt i wybudował drogę dla dewelopera a teraz przez niego miasto straci prawie milion złotych! Co również jest udowodnione i pisały o tym duże media!

 5. Ameno pisze:

  Kusciol wybudujta….

  • hmm,.. pisze:

   Przy każdej ulicy powinny stać przynajmniej dwa, nie tylko tam,.. dziaciarnia będzie miała dodatkowe atrakcje,..

 6. Parbo pisze:

  Brawo! Dla Prezydenta i dla Właściciela działki. Mam nadzieję, że to win-win.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły