Techno-świat. Internetowe rewolucje i ich mało przyjemne skutki dla umysłu

Art. Sponsorowany

Współcześnie większość społeczeństwa na całym świecie posiada stały dostęp do Internetu. Programy, aplikacje i maszyny zaskakują swoją funkcjonalnością, stanowiąc przy tym doskonały przykład na to, dokąd zmierza człowiek w przyszłości. Chociaż technologia bardzo ułatwia życie, niestety posiada również swoje wady – jedną z nich jest negatywny wpływ na mózg człowieka. Mając wszystko na jedno lub dwa kliknięcia, wiele osób zaprzestaje codziennej pracy nad jakością funkcjonowania swojego umysłu. Zatracają się przy tym w kopiach pomysłów, tonie niepotrzebnych informacji, tracąc zapał, cierpliwość i motywację. Istnieje jednak sposób wydostania się ze studni zastoju. Wystarczy długopis i kartka papieru.

Ani pół kroku w tył. Kreatywny nawyk, który pomaga w miejscu pracy i nauki

Na początku 2016 roku, w fińskich szkołach zaczęto wdrażać nowy projekt edukacyjny – o wiele większy nacisk kładziony jest na naukę szybkiego i efektywnego pisania na klawiaturze, jednak nie wykluczono przy tym z nauki pisania ręcznego. Zamiast uczyć się łączyć ze sobą litery, fińskie dzieci uczą się pisać litery drukowane, mające być łatwiejsze do odczytu. Chociaż mają one zajęcia z pisania na tabletach, w planach lekcji zwiększono liczbę zajęć plastycznych z rysunku, malowania i wycinania. Przykład ten jest dowodem na fakt, że nie da się zrezygnować z technologii – natomiast należy iść za jej rozwojem, nie zatracając przy tym umiejętności odręcznego pisania i kreatywnego tworzenia. Dlaczego jest to tak istotne? W University of Washington przeprowadzono badania, które ukazały, że podczas pisania odręcznego ludzki mózg pracuje aktywniej niż wtedy, gdy piszemy na klawiaturze. Jednocześnie prace, które zostały napisane długopisem były znacznie kreatywniejsze niż te napisane w komputerowym programie do tworzenia treści. Wszystko przez to, że podczas pisania na kartce intensywnie pobudza się procesy, które nie zachodzą tak szybko w przypadku korzystania z klawiatury. Mowa tu o aktywnościach związanych ze wzrokiem (dokładniej śledzimy to, co zostało napisane na kartce papieru niż litery pojawiające się na ekranie komputera), funkcjami sensorycznymi (pisząc ręcznie trzymamy długopis, podtrzymujemy kartkę i czujemy fakturę wielu przedmiotów w jednym czasie, zaś klikanie w klawiaturę jest dla mózgu takie same w odbiorze, nie zależnie od przycisku), funkcjami kognitywnymi (myślimy nad naszym stylem pisania i zważamy na to, jak zostają zapisywane przez nas słowa; pisząc na klawiaturze nie myślimy zbyt wiele).

Dzienne zapiski na minimum trzy strony. Specjalny sprzęt potrzebny na już!

Choć naprawdę niewiele wystarczy, aby móc zacząć w pełni korzystać z dobrodziejstw pisania odręcznego, warto wybrać artykuły, które odznaczają się dobrą jakością. Zwróć uwagę na jakość papieru w twoim notesie i przejrzyj ofertę długopisów, które odznaczają się na tle innych żywotnością. Doskonałym wyborem jest zestaw Parker, cieszący się uznaniem osób na całym świecie. Produkty firmy mającej za sobą historię pełną zwrotów znajdziesz w sklepie Murrano. Jeżeli zaś chcesz podarować komuś miły prezent, istnieje możliwość wygrawerowania na produkcie i jego opakowaniu wybranej sentencji. Wtedy uczynisz prezent sentymentalnym i zaadresowanym dla konkretnej osoby. Warto wybierać prezenty przemyślane, posiadające zastosowanie praktyczne. Kto wie, może osoba obdarowana zestawem napisze coś, co podbije serca miliardów osób?

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.