TBM na Mazowszu – omijajcie trasy przejazdu!

Region

Transport z największymi elementami maszyny TBM, która ma wydrążyć tunel na trasie S19 Rzeszów – Babica, zbliża się do naszego regionu. Którędy przejedzie i na jakie utrudnienia trzeba będzie się przygotować?

Transport TBM przejedzie nieco okrężną drogą z Opola do Rzeszowa ze względu na parametry ładunku i obiektów inżynieryjnych na trasie przejazdu. Jest to największy w historii transport przewożony polskimi drogami.

Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m. in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, piloci kierujący ruchem oraz lokalne wsparcie policji.

W nocy z 18 na 19 listopada konwój wjedzie na Mazowsze, by około godz. 5.30 znaleźć się przy węźle Janki na S8. Tam zaplanowano postój do soboty, 19 listopada, do godz. 22.00.

Następny etap rozpocznie się w sobotę o godz. 22.00. Konwój wyruszy z węzła Janki w stronę węzła Opacz. Około północy przejedzie przez węzeł Warszawa Lotnisko. Transport nie przejedzie jednak tunelem S2, a ulicami miejskimi: ul. Puławską, Pileckiego, Ciszewskiego, Rodowicza Anody, Dolinką Służewiecką, Wilanowską i Przyczółkową) – to w godz. 0.30-3.00. Na węźle Wilanów zaplanowano 45-minutową przerwę. Od godz. 4.00-6.00 konwój będzie poruszał się w stronę węzła Lubelska, gdzie na jezdni drogi S17 będzie miał postój do 20 listopada do godz. 22.00.

W związku z przejazdem kolumny, kierowcy muszą przygotować się na znaczne utrudnienia w ruchu. Konwój będzie poruszać się z prędkością 10 km/h po mostach i wiaduktach i 20-30 km/h na pozostałych odcinkach.
Cały transport będzie się składał z czternastu zestawów transportowych podzielonych na trzy konwoje. Do przewozu największych elementów wykorzystane zostaną zestawy o bezprecedensowych wymiarach – szerokość 9 m, długość 74 m i waga ok. 260 ton, co łącznie z ładunkiem wyniesie 500 ton!

Będą się składały z ciągnika balastowego ciągnącego zestaw, dwóch wielkich platform i drugiego ciągnika balastowego – pchającego, który będzie zamykał zestaw. Pozostałe transporty (składające się z jednego ciągnika i platformy) będą szerokości od 6 do 8 m i długości 35-40 m. Cały transport będzie miał długość 4,5 km!

Na czas przejazdu konwoju, najlepiej wybrać trasy alternatywne. Szczegóły przejazdu transportu znajdują się tutaj. Poniżej prezentujemy mapki przejazdu kolumny.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “TBM na Mazowszu – omijajcie trasy przejazdu!”

  1. Arek pisze:

    Chętnie bym zobaczył jak konwój będzie zjeżdżał z S8 na S2 na węźle Opacz. Nie jest tam zbyt szeroko. Tyle że to będzie w środku nocy, nie będzie mi się chciało wstawać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły