TBM – ciąg dalszy transportu już niebawem na drogach Mazowsza

Region

W nocy, z 9 na 10 grudnia, na drogi Mazowsza wjedzie drugi transport TBM. Tym razem konwój będzie przewoził napęd główny maszyny oraz elementy jej obudowy. Największy element będzie niewiele węższy od tego, który przewożono w listopadzie.

TBM po raz drugi na drogach Mazowsza

Drugi transport części maszyny, która ma wydrążyć tunel dla drogi ekspresowej S19, już ruszył do miejsca docelowego. W nocy z 9 na 10 grudnia przekroczy on granicę między województwem łódzkim i mazowieckim. Z Mazowsza „zjedzie” w nocy z 12 na 13 grudnia.

Tak jak podczas poprzedniego przejazdu, transport będzie odbywał się nocami, jednak wówczas także trzeba będzie liczyć się z utrudnieniami. Konwój będzie zajmował całą szerokość jezdni i poruszał się z niewielką prędkością. Podczas przejazdu kolosa trzeba będzie liczyć się także z czasowym wyłączeniem węzłów autostradowych.

Pierwsza noc – postój w Jankach

W nocy z 9 na 10 grudnia, kilka chwil po północy, transport pojawi się na Mazowszu. Będzie jechał drogą ekspresową S8 z węzła Kowiesy, przez Mszczonów, by na węźle Wiskitki zjechać na autostradę A2 w kierunku Warszawy. O 5.30 konwój powinien dotrzeć do węzła Janki. Tam zaplanowano postój do godz. 22.00.

Druga noc – przejazd po warszawskich ulicach

10 grudnia o 22.00 transport pojedzie w kierunku węzła Opacz, gdzie zjedzie na ekspresówkę S2 w kierunku Terespola. Około północy przejedzie przez węzeł Warszawa Lotnisko. Następnie, tak jak to było przy poprzednim konwoju, na węźle Puławska, przed tunelem, wjedzie na ulice Warszawy. Kolos przejedzie ul. Puławską, Pileckiego, Ciszewskiego, Rodowicza Anody, Doliną Służewiecką, Wilanowską i Przyczółkową. Około 2.30 dojedzie do węzła Wilanów, gdzie zaplanowano 45-minutową przerwę. O 6.00 transport dojedzie do kolejnego postoju – tym razem na węźle Lubelska.

Trzecia i czwarta noc – wyjazd w kierunku Lublina

Kolejnej nocy, z 11 na 12 grudnia, transport pojedzie trasą S17 w kierunku Lublina. O 5.30 dotrze do MOP Wola Korycka na kolejny postój. 12 grudnia o 22.00 konwój wyruszy trasą S17 z Woli Koryckiej do MOP Markuszów już na terenie województwa lubelskiego.

GDDKiA o konwoju

To drugi tak ogromny konwój w historii polskich dróg. Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu. Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m. in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, piloci kierujący ruchem oraz lokalne wsparcie Policji – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Trzeci transport części do maszyny TBM zaplanowano już na styczeń. Będą to jednak dużo mniejsze elementy, dzięki czemu konwój nie będzie już generował utrudnień w ruchu. Trasę do Rzeszowa rozplanowano wówczas na dwie noce. Szczegóły dotyczące transportu znajdziecie na stronie GDDKiA.

Konkurs na nazwę TBM trwa

Jednocześnie nadal trwa II etap konkursu na nazwę TBM. Do wyboru jest sześć propozycji, wybranych przez komisję konkursową spośród 350 nadesłanych pomysłów na nazwę. W tym celu udostępniono ankietę. O tym, którą z nich otrzyma maszyna, dowiemy się 21 grudnia.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.