Tablica dla Kuklińskiego w Milanówku. Ale dlaczego?

Region

W środę po południu w Milanówku zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci Ryszarda Kuklińskiego mimo, że pułkownik nie miał z tym miastem nic wspólnego.

Ryszard Kukliński przez jednych uważany jest za bohatera narodowego, inni traktują go jako zdrajcę. Faktem jest, że w latach 70. ubiegłego wieku jako żołnierz Ludowego Wojska Polskiego przekazał agentom CIA tajne materiały dotyczące Polski, ZSRR i Układu Warszawskiego. Uciekł z kraju tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego w 1981 roku. Trzy lata później sąd wojskowy skazał go na karę śmierci. Została ona złagodzona do 25 lat więzienia w 1990 roku. Po upadku systemu komunistycznego wyrok ten całkowicie uchylono.

Najprawdopodobniej zemstą za przekazane dokumenty była strata dwóch synów pułkownika. Jeden został zamordowany w 1994 roku, a drugi w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął rok później. Kukliński zmarł 11 lutego 2004 roku w USA. Jego ciało spoczywa na warszawskich Powązkach.

Z inicjatywą odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Milanówku wyszła mieszkanka miasta, pani Helena Krajewska. Inicjatorka społeczna wcześniej była pomysłodawczynią odsłonięcia tablic ku czci Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego, rotmistrza Witolda Pileckiego i Polaków poległych na wschodzie. Argumentacją 90-letniej Krajewskiej jest chęć docenienia poświęcenia Kuklińskiego, który działał dla dobra Polski w trudnych czasach. Rada Miasta i burmistrz Jerzy Wysocki przychylili się do pomysłu.

Tablica ufundowana została z pieniędzy społecznych. Miasto nie ponosi prawie żadnych kosztów z tym związanych. Władze udzieliły jedynie wsparcia technicznego przy zorganizowaniu uroczystości.

W środę o godz. 17.00 odbędzie się Msza Święta w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku. Po niej goście przejadą autokarem na skwer przy ul. Warszawskiej, róg ul. Piłsudskiego. Tam zostanie odsłonięta i poświęcona tablica ku czci płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

jacuzzi ogrodowe