Szwajcarzy po raz kolejny wygrali z Pesą w sądzie

Region

Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że Koleje Mazowieckie nie miały prawa unieważnić przetargu na 16 elektrycznych pociągów.

W przetargu zwyciężyła bydgoska PESA. Jednak szwajcarski producent Standler udowodnił, że jego oferta (76 mln euro netto za 16 pociągów) była korzystniejsza. Koleje Mazowieckie niesłusznie doliczyły  do ich propozycji 22 proc. podatku VAT, który podlega zwrotowi.

W ubiegłym tygodniu Stadler dowiódł w sądzie, że polska firma nie spełnia warunków zapisanych w specyfikacji przetargu. Chodziło o zapis, że każdy z uczestników przetargu musiał wykazać się dostawą dziesięciu pociągów dopuszczonych do jazdy z prędkością 160 km/h. PESA zgłosiła 14 składów, które kursują między Łodzią i Warszawą.

Problemem jest jednak fakt, że umowa z PESĄ została już podpisana i przetargu nie można unieważnić. Stadler, który przegrał przetarg wart blisko pół miliarda złotych, może domagać się tylko odszkodowania.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.