Sukcesy Grodziskich Przewozów Autobusowych

Grodzisk Maz.

Ubiegły rok w Grodziskich Przewozach Autobusowych okazał się bardzo dobry pod wieloma względami. Na obszarze zamieszkiwanym przez ponad 305 000 mieszkańców uruchomione zostały 33 linie autobusowe obsługiwane przez ok. 80 autobusów.

Pojazdy GPA jeździły z dużą częstotliwością (w szczycie nawet co 15 minut), a rozkłady jazdy zsynchronizowano z godzinami odjazdów pociągów Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, godzinami zajęć lekcyjnych czy godzinami pracy zakładów przemysłowych.

Łączna praca przewozowa w 2023 r. wyniosła ponad 7,1 mln km, natomiast środki pozyskane z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych zamknęły się kwotą ponad 22,4 mln zł.

Pojazdy GPA przewiozły rekordową liczbę pasażerów tj. ponad 3,3 mln – to wzrost o ponad 70% w stosunku do roku 2022.

Wsłuchując się w potrzeby mieszkańców i jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład Związku, w 2024 roku dokonano niezbędnych korekt w rozkładach jazdy.

Związek uruchomił 45 linii autobusowych, pozyskując na ten cel ponad  32 mln zł dofinansowania z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Łączna planowana praca przewozowa to ponad 10 mln  km. Do obsługi linii w 2024 roku będzie wykorzystywanych ok. 120 pojazdów.

Dbając o wzrost komfortu podróży Związek realizuje własne inwestycje w tabor autobusowy.

W marcu 2024 r. rozstrzygnięto przetarg na zakup 8 autobusów na potrzeby obsługi linii powiatowo-gminnych, które wyprodukuje i dostarczy firma Solaris Bus & Coach Sp. z o. o. Będą to nowoczesne niskowejściowe pojazdy o długości 10,5 m, będące w stanie pomieścić ok. 70 pasażerów.

Na realizację powyższej inwestycji uzyskano promesę z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 5 mln zł oraz pozyskano środki od spółki Centralny Port Komunikacyjny, również w kwocie 5 mln zł.

Termin dostawy nowych autobusów zaplanowany jest na IV kwartał 2024 r.

Ponadto Związek jest w trakcie przygotowywania przetargu na zakup 3 nowych autobusów elektrycznych do obsługi linii nr 13 łączącej Grodzisk Mazowiecki z Błoniem. Na realizację przedsięwzięcia pozyskano promesę z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 8 mln zł.

Dzięki nowoczesnemu systemowi dynamicznej informacji pasażerskiej (Kiedyprzyjedzie.pl) pasażerowie mogą śledzić za pomocą aplikacji ruch autobusów w czasie rzeczywistym, jak również planować przejazdy komunikacją publiczną na google maps.

Na niektórych przystankach pojawiły się nowoczesne tablice prezentujące ruch autobusów również w czasie rzeczywistym. Są to pierwsze tego typu urządzenia w Polsce oparte na technologii epaper display, które nie wymagają podłączenia do sieci elektroenergetycznej, co daje dużą swobodę przy ich instalacji.

W tym roku wprowadzony zostanie również nowoczesny system sprzedaży biletów przez Internet, jak również w biletomatach stacjonarnych.

Związek Powiatowo-Gminny Grodziskie Przewozy Autobusowe funkcjonuje już trzeci rok. Na jego czele stoi Starosta Grodziski – Marek Wieżbicki. Dzięki skutecznemu zarządzaniu, innowacjom technologicznym oraz zaangażowaniu w ochronę środowiska Związek osiąga znaczące sukcesy w swojej działalności. Inwestycje w nowoczesny tabor i wdrażanie nowych technologii to kluczowe elementy strategii, które przynoszą wymierne korzyści dla pasażerów.

 

Biuletyn Starostwa Powiatu Grodziskiego

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.