Strażnicy miejscy walczą z „kopiuchami”

Region

Zima to dla strażników miejskich z naszego regionu czas wzmożonej pracy. Głownie jeśli chodzi o kontrole jakości powietrza. Jednostki z naszej okolicy do pracy mają jednak specjalnych pomocników.

O tym, że jakość powietrza zimą znacznie się pogarsza nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy uchylić okno wieczorem lub rankiem. Również rozmieszczone w naszym regionie czujniki jakości powietrza alarmują o przekroczonych o kilkaset procent normach zanieczyszczeń. Do takiego stanu przyczyniamy się my sami. Paląc w domowych piecach czym popadnie.

W ostatnich latach okoliczne jednostki straży gminnych i miejskich kontrolują kopciuchy i szukają „trucicieli”. Grodziskim strażnikom miejskim w kontrolach pomaga specjalistyczny dron. – Straż Miejska w trakcie sezonu grzewczego prowadzi stałe kontrole jakości powietrza za pomocą specjalistycznego drona z laboratorium, dzięki któremu można zdalnie dokonać pomiarów stężenia zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi substancjami. Urządzenie reaguje ostrzegawczo na nagłe zwiększenie określonych substancji w badanym powietrzu. Dzięki pomiarom z drona mamy przeprowadzenia bardziej szczegółowej kontroli. Pomiary z głowicy badawczej służą do typowania budynków lub obszarów wymagających kontroli. Pomiary te dają praktycznie 99,99% skuteczność na namierzenie palenia odpadów w piecach o czym przekonało się już wielu nierozsądnych mieszkańców, którzy spalali w piecu odpady m.in. klepkę podłogową, stare okiennice i inne odpady powodujące duże stężenie substancji szkodliwych w powietrzu – zaznaczają grodziscy strażnicy.

Jednak nie zawsze „kopcenie” jest wynikiem spalania odpadów. Niekiedy to wina stosowania „starej” techniki palenia. – Staramy się upominać i zwracać uwagę użytkownikom piecy, informując ich o właściwym rozpalaniu, korzystaniu z dobrego paliwa. Niestety z przyczyn obiektywnych nie jesteśmy w stanie zmienić całkowicie mentalności mieszkańców w tym zakresie i wyeliminować tych złych technik palenia, a tym samym niejednokrotnie sprostać oczekiwaniom powtarzających się zgłoszeń o wydobywających się kłębach dymu np. w tych samych kontrolowanych wielokrotnie miejscach – dodają strażnicy.

Podobne kontrole odbywają się również na terenie Pruszkowa. Tu strażnicy są wyposażeni m.in. w pyłomierz. – Od stycznia straż miejska w Pruszkowie posiada na wyposażeniu miernik wilgotności

drewna, którym podczas kontroli dokonuje pomiarów wilgotności drewna. Dotychczas nie stwierdziliśmy palenia drewnem o wilgotności przekraczającej zalecane 20 proc. Podczas kontroli strażnicy przeprowadzają rozmowy, informują o obowiązujących przepisach w zakresie ochrony przyrody, w szczególności dotyczących zakazu spalania odpadów w piecach, o zapisach uchwały antysmogowej i wynikających z niej zakazów. Strażnicy informują o konsekwencjach spalania śmieci, wyjaśniają również wątpliwości, czym można palić, a czym nie wolno – zaznaczają strażnicy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 15

15 odpowiedzi na “Strażnicy miejscy walczą z „kopiuchami””

  1. wkurzonynasmogistrażmmiejska pisze:

    tyle raz zgłaszaliśmy kopciucha z chopina w pruszkowie, straż miejska oczywiście nic nie widzi a cała okolica przez jednego kopciucha powita w czarnej mgle, żałosne, wstydźcie się strażnicy miejscy za co wam płacą?

  2. ojo pisze:

    W Pruszkowie w dz. Żbików, Tworki i Bąki jest kilkadziesiąt starych domów, które notoryczne zadymiają okolicę. To te domy są sprawcą nieszczęścia, które spada na wszystkich mieszkańców tej okolicy. Jeśli Pan Prezydent Makuch wziąłby się na poważnie za pracę i pomógł tym starym ludziom w wymianie pieca z węglowego kopciucha na gaz to sytuacja zmieniałby sie diametralnie. Takie działania w Piastowie przyniosły ewidentny efekt, bo wystarczy wyjechać z Piastowa na Bąki od razu widać i czuć zmianę klimatu na gorszy.

  3. Xiao7 pisze:

    Szkoda że kontrolują tylko kiedy jest widno(gdy najwięcej osób siedzi w pracy i nie musi dogrzewać domów), bo gdy zapadnie zmrok momentalnie pojawia się smród i zadymienie.

  4. Oleg pisze:

    Niech się przejadą do komorowa.

  5. olo pisze:

    zapraszamy do Piastowa tak po 1 w nocy !!!

  6. aaa pisze:

    gdzie mój komentarz? cenzura

  7. Romo pisze:

    Kto jeszcze opró Straży Miejskich przeprowadza kontrolę pieców – odpowiedź Nikt. Więc nie narzekać, że Straże pracują.

  8. Gość pisze:

    Skoro tak walczą, to pytanie ile mandatów wlepili w związku z nieprawidłowym paleniem? Co miasto robi, żeby poprawić jakość powietrza? Ile kopciuchów wymieniono w Pruszkowie przez ostatni rok? W artykule nie ma odpowiedzi na żadne z powyższych pytań. Tylko chwalenie i kadzenie. Łubu dubu, łubu dubu.

  9. zgred pisze:

    Brawo ! Cieszą się mieszkańcy że supertechnika wkracza do walki z trucicielami. Taki wilgotnościomierz to wydatek rzędu 15÷100 zł. (utrzymanie wilgotności <20% wymaga przetrzymywania drewna w domu a nie w takich warunkach pogodowych nawet pod dachem)
    W powietrzu powinno być gęsto od dronów. Czekamy na włączenie się WOT i Wojsk Lotniczych. A może dałoby radę włączyć technikę satelitarną ?
    Ta walka musi być wygrana nawet jesli jej koszt będzie większy niż podłączenie wszystkich właścicieli kopciuchów do darmowego prądu.
    Niestety restrykcje to jedyne co jako tako wychodzi w tym państwie. Programy sponsorowania wymiany piecy to dużo szumu medialnego i skuteczność na poziomie 2% potrzeb. Jeszcze jakieś 50 lat.
    Nie pochwalam wrzucania śmiecia. Zadzwonię w ostateczności. Bo rozumiem jaką ma alternatywę niejeden bidok: rak za 5 lat, za rok, a może wcale, albo jutro się nie obudzę. Nie ośmielę się oceniać tej "mentalności".

  10. kopciuszek pisze:

    A ja walczę ze strażnikami

  11. ???? pisze:

    Staramy się upominać ?????? a na Bąkach po 17 smród że okna w domu nie można otworzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły