Straż Miejska ma nowe uprawnienia

Region

W czwartek, 24 grudnia po raz kolejny rozszerzono kompetencje funkcjonariuszy straży miejskiej. Od teraz mogą oni przeszukać podejrzanego, a nawet używać paralizatorów.

Mogą przeszukać

Najważniejsza z wprowadzonych zmian dla strażników to możliwość przeszukania podejrzanego. Wcześniej, aby tego dokonać należało wezwać policję lub przeprowadzić łączony patrol z załogą policji. Dzięki możliwości przeszukania strażnicy miejscy będą mogli szybciej zająć się np. nietrzeźwymi, nieprzytomnymi osobami. Do tej pory do takiej kontroli uprawnienia mieli tylko policjanci.

Straż na sygnale

Strażnicy miejscy otrzymali również zezwolenie na jazdę radiowozem na sygnale. Wystarczy tylko wymienić tzw. „koguty” na nowe. Te, które obecnie zamontowane są na dachach radiowozów nie nadają się do jazdy na sygnale.

Mogą użyć paralizatora

Kolejną zmianą jest możliwość używania paralizatorów. Choć jest to duży przywilej, strażnicy nie zamierzają z niego korzystać. Zgodnie twierdzą, że środki, jakimi obecnie dysponują w zupełności wystarczą do bezpiecznego podjęcia interwencji.

Dublowanie kompetencji

Poszerzanie kompetencji straży miejskiej jest niezbędne do poprawnego wykonywania obecnych zadań. Jeśli jednak będą regularnie zdobywać nowe uprawnienia, może okazać się, że w pełni zdublują kompetencje policji.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.