Strategia rozwoju obszaru otoczenia CPK. Rusza współpraca z samorządami

Region

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przygotowała dokument strategiczny dotyczący perspektyw rozwoju do 2040 r. 18 gmin i pięciu powiatów w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego Portu Solidarność. Dzisiaj ruszają warsztaty z jednostkami samorządu terytorialnego. Przyjęcie Strategii przez Radę Ministrów przewiduje się na przyszły rok.

Strategia Rozwoju Obszaru Otoczenia CPK (SR CPK) to dokument, który będzie zawierał szczegółowe plany rozwoju terenu położonego najbliżej planowanego węzła transportowego CPK. Chodzi o 18 gmin na terenie pięciu powiatów: Baranów, Błonie, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Michałowice, Milanówek, Nowa Sucha, Ożarów Mazowiecki, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radziejowice, Sochaczew (gmina), Sochaczew (miasto), Teresin, Wiskitki i Żyrardów. Na tym obszarze o powierzchni 1 080 km kw. mieszka prawie 390 tys. osób.

Dzisiaj odbędzie się spotkanie inaugurujące z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, spółki CPK i samorządów. W kolejnych tygodniach planowane są warsztaty z udziałem wszystkich stron. Strategia pozwoli na wyznaczenie kierunków rozwoju najbliższego otoczenia CPK i sposobów finansowania poszczególnych inwestycji. Podejmowane działania będą uwzględniały zarówno potrzebę przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom związanym z intensywnym rozwojem infrastruktury, jak i wykorzystanie szans – dla mieszkańców, dla samorządów i dla przedsiębiorców z tego obszaru.

– CPK jest gigantyczną szansą rozwojową dla gmin w przyszłości okalających lotnisko. Strategia rozwoju obszaru otoczenia CPK służy temu, żeby skutecznie zaplanować współistnienie samorządów i Portu Solidarność i docelowo zmaksymalizować obustronne korzyści. Strategia sprawi, że samorządy będą miały ogromny wpływ na rozwój gmin i powiatów sąsiadujących z inwestycją. Mam nadzieję, że dzięki współpracy, którą dziś podejmujemy, uda się wypracować najlepsze rozwiązania – podkreśla Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK.

W Strategii zdefiniowano cztery cele. Pierwszy z nich dotyczy rozwoju gospodarczego obszaru otoczenia CPK jako terenu atrakcyjnego dla inwestorów m.in. ze względu na potencjał transportowo-logistyczny. Drugi ma skupiać się na stworzeniu możliwie najlepszych warunków do życia, wykorzystując pojawiające się nowe możliwości i minimalizując uciążliwość inwestycji w obszarze CPK. Trzeci cel zakłada zintegrowanie rozwoju przestrzennego z gospodarczym i społecznym. Czwarty z celów skupia się na sprawnym działaniu administracji publicznej jako fundamencie strategicznych działań na tym terenie.

– Obszar otoczenia Portu Solidarność w niedalekiej przyszłości stanie się najlepiej skomunikowanym miejscem w Polsce. Będzie to region dynamicznego rozwoju gospodarczego, ale tez szybkich zmian urbanistycznych. Do partycypowania w planowaniu tej przestrzeni zapraszamy dziś jednostki samorządu terytorialnego, tak aby współpraca strony rządowej, spółki CPK oraz samorządu pozwoliła wypracować optymalną i gotową do zrealizowania strategię rozwoju całego otoczenia CPK – zaznacza Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Prace nad Strategią trwają od 2020 r., kiedy zostały przedstawione jej założenia. W 2021 r. odbył się szereg spotkań w ramach tematycznych grup roboczych z udziałem przedstawicieli samorządów. W efekcie tej współpracy, konsultacji eksperckich i prac analitycznych powstał projekt dokumentu, który teraz będzie w dalszej kolejności opracowywany z udziałem władz samorządowych.

– Wprowadzenie Strategii pozwoli na uspójnienie działań samorządowych i rządowych na obszarze otoczenia CPK. Inwestycja, nad którą pracujemy, to zupełnie inna skala projektu. Dlatego współpraca i wspólna koordynacja prac są niezbędne. Rozwój terenu sąsiadującego z Portem Solidarność i całym węzłem komunikacyjnym to obustronna korzyść – mówi Michał Szaniawski, dyrektor Pionu Aerotropolis i Rozwój w spółce CPK.

Strategia ma obowiązywać do 2040 r. W najbliższych tygodniach planowane są warsztaty z udziałem samorządów obszaru otoczenia CPK, których celem będzie zebranie uwag do Strategii. Pozwoli to przygotować jej kolejną wersję odpowiadającą potrzebom rozwojowym samorządów. Zgodnie z planem finalna wersja strategii zostanie przyjęta przez Radę Ministrów jesienią 2023 r.

Konieczność przygotowania Strategii Rozwoju Obszaru Otoczenia wynika z Ustawy o CPK z maja 2018 r. i z jej ostatniej nowelizacji.

Inf. prasowa

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 6

6 odpowiedzi na “Strategia rozwoju obszaru otoczenia CPK. Rusza współpraca z samorządami”

  1. ToTylkoJa pisze:

    Zagadka: Ile procent od każdego przetargu trafia do prezesów, a ile procent zasila budżet pisowskiej kabzy? Zagadka nr.2: Ile samolotów bez zamknięcia lotniska na Okęciu będzie obsługiwanych na cudzie wielkiej myśli komunistycznej tzw. CPK?

  2. kaczyńskie pisze:

    Celem stworzenia idealnej infrastruktury komunikacyjnej wydłużymy przekop z Elbląga. Bo my uwielbiamy przekopy. I będą mogły zawijać okręty ( <1,5 m zanurzenia)

  3. paca pisze:

    Współpraca na zasadach putinowskich. To co już powoli jest wdrażane tylko wielu jeszcze nie wie o co kaman lub się łudzi. Oto wójt, burmistrz, prezydent miasta ogłasza przetarg na dostawę prądu i zgłasza się tylko prywatna firma z propozycją 5-6 razy droższą niż dotychczas. Firmy skarbu państwa się nie zgłaszają (a muszą ). Może gdyby ten był z PiS inaczej by to wyglądało ?
    Jeśli nie jesteś od nas, jeśli stajesz okoniem szykuj się na straszne faktury.

    • Samorząd pisze:

      PIS od Stycznia chce wdrożyć nowa ustawę, na podstawie której zmienia się ustalanie wyłaniania wykonawców zleceń inwestycji publicznych.
      Nową ustawą PIS chce by wykonawca był wybierany poprzez wskazanie palcem, a nie jak do tej pory, na podstawie przetargu.
      Co to zmieni, chyba nie muszę argumentować.
      Cofamy się głęboko, tam gdzie cofać się nigdy już nie powinniśmy..
      Wcale nie byłoby dziwne, gdyby ta ustawa była wdrażana właśnie pod CPK..

      • paca pisze:

        B. prawdopodobne. Majstrowanie przy prawie we własnych partykularnych celach trwa od dawna. Taka ogromna krowa jak CPK musi być wydojona wyłącznie przez swoich. I nie tylko nowe fortuny są celem ale i przenicowanie mapy wyborczej co najmniej tej regionalnej.

  4. Vadim pisze:

    Wreszcie bedziet gdzie usiost i piwo wypić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najczęściej komentowane

Grill gazowy