Sprawiedliwość po latach: Okradł 20 lat temu, dziś odpowie za swoje czyny

Pruszków

Pruszkowscy policjanci zakończyli długotrwałe śledztwo w sprawie kradzieży z włamaniem, która miała miejsce... 20 lat temu.

Jest czerwiec 2003 roku, kiedy młode małżeństwo zostaje okradzione przez nieznanego sprawcę. Włamywacz, pokonując zabezpieczenia okna, dostaje się do domu, z którego kradnie m.in. rower, dokumenty, biżuterię, zegarek, telefon, pieniądze a nawet butelkę alkoholu marki Jack Daniels. Łączna suma strat zostaje wówczas wyceniona na kwotę 10 tysięcy złotych.

Przybyli na miejsce policjanci skrupulatnie analizują wszelkie okoliczności, ślady, jakie mógł zostawić sprawca, rozpytują sąsiadów, szukają świadków. Niestety nikt nic nie widział i nie słyszał. Jednak jakże ważna wydaje się wykonana wówczas praca wszystkich funkcjonariuszy zaangażowanych w tę sprawę. Wszelkie ślady, ujawnione na miejscu przez dochodzeniowców a zabezpieczone przez techników kryminalistycznych, odegrają kluczową rolę w ustaleniu sprawcy przestępstwa.

Dzięki posiadanej bazie DNA policjanci skrupulatnie wprowadzają, analizują i porównują wszelkie ślady, nawet, jak widać te, które były zabezpieczone 20 lat temu.

Dzięki profesjonalnej pracy funkcjonariuszy  i pracowników cywilnych pracujących w laboratoriach, odnieśliśmy sukces. Przestępca został ustalony. Było to możliwe w momencie, kiedy został zatrzymany do innej sprawy i zostały od niego pobrane próbki DNA, które odpowiadały tym zarejestrowanym w bazach kilkanaście lat temu.

Mężczyzna był zdziwiony, że dzisiaj, mając 44 lata będzie musiał odpowiedzieć za swoje czyny, które jak się okazało po przedstawieniu zarzutów, wciąż pamiętał i przyznał się do ich popełnienia.

Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do 10 lat, natomiast za kradzież dokumentu tożsamości – do 2 lat.

Czynności w przedstawionej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Pruszkowie.

 

źródło: KPP PRUSZKÓW

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 5

5 odpowiedzi na “Sprawiedliwość po latach: Okradł 20 lat temu, dziś odpowie za swoje czyny”

 1. robot pisze:

  Jaja chyba. Przecież to się przedawniło. Śledztwo kosztowało wielokrotnie więcej niż te fanty warte. Chyba że ktoś myśli że odzyska 20-letniego Jacka Danielsa. DNA ? Komu to zginęło? Dzisiaj przy takiej kradzieży nie przyjeżdżają.

  • Anonim pisze:

   Witam . Niestety ustawa o archiwum x pozwala orzekać po 20 latach ale powstała by sprawcy zbrodni nie uchylili się od odpowiedzialności . Obecnie czekam na termin rozprawy natomiast prokuratura w związku z nową ustawa nie mogła umorzyć . Odbyłem za tamte czyny ponad 10 lat więzienia wiec kara łączna powinna to uwzględnić chociaż nie jest tajemnica ze polski ziobrowski system ma inne standardy niż europejskie. Pozdrawiam . Sprawca sprzed 20 lat. Urodziłem się w lipcu wiec 43 lata 🙂

 2. Janusz z bloków pisze:

  Ponieważ ustawa przewiduje za występek kradzieży z włamaniem zagrożenie karą pozbawienia wolności do lat 10 (czyli karą przekraczającą 5 lat), należy stwierdzić, iż przedawnienie karalności za występek z art. 279 § 1 nastąpi z upływem 15 lat od daty jego popełnienia.

 3. Miron pisze:

  Po takim czasie to już się dawno przedawniło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły