Sprawdzone sposoby motywowania dziecka do samodzielnej nauki

Art. Sponsorowany

Każde dziecko przez wiele lat zobowiązane jest do nauki i zdobywania wiedzy w procesie edukacji. Podejście rodziców i opiekunów ma w tym aspekcie kluczowe znaczenie i może dziecku bardzo pomóc w odnalezieniu wewnętrznej motywacji do poszerzania horyzontów. Najlepiej stosować skuteczne i sprawdzone sposoby na efektywne wsparcie dzieci w celu zachęcenia ich do samodzielnej nauki. Bardzo ważne jest dbanie o pozytywne doświadczenia oraz atmosferę sprzyjającą edukacji, w której dziecko samodzielnie będzie chciało poznawać nowe fakty i ciekawostki o świecie.

Docenianie i budowanie poczucia własnej wartości

Jedną z sytuacji, w której dziecko po raz pierwszy traci chęć do dalszej nauki, jest zetknięcie się z negatywnymi komentarzami na temat ich działań lub wiedzy. Dlatego rolą rodziców i opiekunów jest podbudowywanie w dziecku poczucia własnej wartości oraz docenianie każdego przejawu zapału do edukacji. Dziecko, które odczuwa dumę i podziw u swoich rodziców, pragnie dalej się starać. Wielu rodziców zapomina niestety, że docenianie dziecka nie polega na chwaleniu go za najlepsze oceny. Bardzo ważne jest dostrzeganie, czego dokładnie dziecko się nauczyło i jaką nową wiedzę posiada. Wskazane jest zadawanie pytań, o czym dokładnie się uczy, zamiast kontrolowanie jedynie stopni wpisywanych do dziennika. Dorośli z dużą łatwością nadają innym etykietki, klasyfikując ich jako tych mniej zdolnych lub niezbyt pracowitych. Bardzo ważne jest, aby nie patrzeć w ten sposób na dzieci, które z niezwykłą łatwością wyczuwają nastroje i po krótkim czasie same mogą zacząć o sobie myśleć jako tych mniej wartościowych. Z poczuciem przynależności do określonej grupy dziecko całkowicie utraci zapał do nauki i chęć do zdobywania nowych osiągnięć.

Prawdziwe zainteresowanie

Wielu dorosłych ze swojego dzieciństwa wspomina pytania własnych rodziców o to, jak było w szkole oraz własne, lakoniczne odpowiedzi, że było dobrze. Skuteczne motywowanie dziecka do nauki polega na okazaniu mu prawdziwego zainteresowania, a nie tylko pozornej uwagi. Najlepszym sposobem jest podjęcie rozmowy o temacie kolejnych zajęć szkolnych i aktualnie omawianych tematów. Dziecko nie tylko będzie łatwiej zapamiętywało materiał i treść zajęć poprzez powtarzanie, lecz również wykaże się większym zainteresowaniem nauką, aby móc przekazać jak najwięcej informacji rodzicom lub opiekunom. Poświęcenie kilkunastu minut dziennie własnemu dziecku na rozmowę o szkole nie wymaga wyrzeczeń i powinno odbywać się w spokojnej atmosferze bez nerwowego wypełniania domowych lub zawodowych obowiązków.

Konkretne i ciekawe pomoce naukowe

Dzieci uwielbiają wszelkie urozmaicenia w nauce, które mogą rozwinąć ich zainteresowania i przedstawić materiał w nieco ciekawszy sposób. Warto zacząć już od wyboru odpowiednich książek i podręczników, takich jak religia klasa 4 oraz wiele innych treści przygotowanych z wielką starannością o zaciekawienie uczniów. Jeśli dziecko posiada odpowiedni zestaw podręczników napisanych przez specjalistów, którzy nie tylko potrafią przekazać swoją wiedzę, lecz przede wszystkim robią to w sposób odpowiedni oraz interesujący, to nauka przychodzi ze znacznie większą łatwością. Najważniejsze to, aby rodzice nie wyręczali swojej pociechy w nauce poprzez samodzielne czytanie treści i przerabianie materiałów, a następnie nieudolne zachęcanie i przekazywanie wszystkiego dziecku. Jeśli tekst i grafika w podręcznikach jest ciekawa, dzieci chętnie same się zaangażują i poświęcą więcej czasu na naukę. Kontrola rodzica powinna ograniczyć się w tym aspekcie do wyboru właściwych pomocy naukowych i przekazania ich dzieciom. Dalsze kroki i przerabianie materiału to zadanie dziecka. Nadmiernie kontrolowane i co chwilę sprawdzane przez rodziców dzieci szybko zniechęcają się do edukacji, kojarząc ją z negatywnymi odczuciami i nieciekawą atmosferą w domu. Uczniowie mający poczucie sprawczości, odpowiedzialności oraz autonomiczności chętniej podejmują się samodzielnej nauki i poszerzania swojej wiedzy, oraz ćwiczenia umiejętności.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.