Z pasji do kolarstwa przełajowego

Kolarstwo

Bracia Jarosław i Jakub Wolcendorf to znani w Brwinowie i okolicach kolarze przełajowi. Mają na swoim koncie wiele zwycięstw w wyścigach Pucharu Polski. Grudzień stał się okazją do zdobycia przez nich kolejnych medali.

Czym jest kolarstwo przełajowe i co odróżnia je od dobrze znanego kolarstwa szosowego? Różnice są bardzo widoczne, od nawierzchni na trasach wyścigów przez sprzęt rowerowy, po porę roku, w której odbywają się zawody. W przełajach trudno o równą, asfaltową szosę, zamiast tego dużo częściej znajdziemy bezdroża, błoto a często nawet śnieg i lód. Rowery mają zróżnicowane opony – szersze i bardziej wgryzające się w podłoże dla wyścigów terenowych, wąskie i z mniejszym bieżnikiem na trasy szosowe, ramy przystosowane są do warunków panujących podczas wyścigu. Dużą różnicę odgrywa także pogoda, sezon cross-country rozpoczyna się jesienią i kończy z początkiem stycznia, gdzie w kolarstwie szosowym sezon trwa w okresie wiosenno-letnim.

Najnowsze osiągnięcia, jakie bracia Wolcendorf mają na swoim koncie, to 3. miejsce dla Jarosława w Pucharze Polski we Władysławowie, który odbył się w dniach 11-12 grudnia – Niedzielny wyścig rozegrany został na zmodyfikowanej rundzie. Niebezpieczne fragmenty zostały wyeliminowane. Mimo tego wcale łatwiej nie było. Pojechałem dobry, równy i mocny wyścig zajmując 3. lokatę. Bardzo urokliwa okolica, trasa po korektach według mnie zasługuje na dobrą opinię. Chętnie wrócę za rok. Może nawet uda się nieco poopalać na plaży – komentuje zawodnik.

Również 12 grudnia Jakub Wolcendorf zdobył 1. miejsce i koszulkę Mistrza Mazowsza i Warszawy w kolarstwie przełajowym w Mistrzostwach Mazowsza w Warszawie – Kopa Cwila Ursynów.

Najbliższy start Jarosława Wolcendorfa planowany jest na 29 grudnia podczas ogólnopolskiego wyścigu w kolarstwie przełajowym CX Włoszakowice „Cześć i Chwała Zwycięzcom” dla upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.