Wyścigi dla młodych kolarzy

Kolarstwo Torowe

Pruszkowski welodrom BGŻ Arena ponownie zapełni się kolarzami. 22 i 23 września pojawią się tam adepci tej dyscypliny sportu. Może uda się znaleźć talenty na miarę olimpijską.

Podczas zawodów przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów obowiązywać będą przepisy ustalone przez Polski Związek Kolarski. Dzięki temu młodzi sportowcy mają poczuć atmosferę poważnej rywalizacji. Głównym celem imprezy  jest wyłonienie najbardziej utalentowanych kolarzy, którzy zostaną objęci profesjonalnym systemem szkolenia. Nie mniej ważnym aspektem zawodów będzie popularyzacja aktywności fizycznej jako istotnego elementu walki z otyłością i wadami postawy.

Przedstawicielom PZKol-u, który odpowiada za organizację zawodów, zależy też na krzewieniu wśród młodych ludzi idei olimpizmu i rywalizacji w duchu fair play a tym samym zmniejszeniu stopnia agresji wśród młodzieży. Zawody będą też dobrą okazją dla szkół, aby wzbogacić i urozmaicić zajęcia z wychowania fizycznego.

W trakcie dwudniowych zmagań zawodnicy i zawodniczki wystartują w różnych kategoriach wiekowych – od żaków (podstawówka), po juniorów młodszych (gimnazjum). Zawody obejmą trzy konkurencje rozgrywane w kolarstwie torowym – wyścig punktowy (poprzedzony eliminacjami ze startu lotnego), scratch i wyścig australijski.

W pierwszej z tych konkurencji chodzi o przejechanie w stawce jak największej ilości okrążeń i wygrywanie tzw. lotnych finiszów. Na każdym okrążeniu odpada zawodnik z końca peletonu. Zawody trwają do momentu, gdy na torze zostanie tylko jeden z kolarzy.Natomiast scratch to wyścig, w którym bierze udział wielu zawodników. Jadą oni wspólnie na dość długim dystansie. Zwycięzca zostaje wyłoniony w bardzo prosty sposób – jest nim ten, kto jako pierwszy przekroczy linię mety. Charakterystyka tego wyścigu zbliżona jest więc do wyścigów szosowych, w których wiele zależy od obranej przez kolarza taktyki. Wyścig australijski (podobnie jak punktowy) także rozgrywa się metodą eliminacji ostatniego zawodnika na danym okrążeniu.

Organizatorzy liczą, że zawody pomogą adeptom kolarstwa m.in.  poprawić technikę jazdy na torze. Pierwsze dwie konkurencje odbędą się w sobotę 22 września, trzecia – dzień później. Opłata za udział od każdego zawodnika wynosi 30 zł.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.