Szable w dłoń i do boju

Uncategorized

Młodzi szermierze z całej Polski zjadą do Grodziska. Dołożą wszelkich starań, aby stworzyć fantastyczne widowisko. Już 20 maja w hali przy ul. Westfala odbędzie się Ogólnopolski Turniej Szermierczy dziewcząt i chłopców „Grodziska Szabla 2017. Memoriał Jerzego Pawłowskiego”.

Zręczność, precyzja i spryt – to cechy, które pozwalają osiągnąć sukces w szermierce. Historię dyscypliny w Polsce tworzył Jerzy Pawłowski. W 1957 roku sportowiec, który realizował się również jako malarz zdobył pierwszy indywidualny złoty medal mistrzostw świata dla Polski. Warto wspomnieć, że Pawłowski zapisał na swoim koncie pięć krążków Igrzysk Olimpijskich. Dla wielu adeptów szermierki pozostaje wzorem.

20 maja w Grodzisku nadarzy się okazja, aby zobaczyć w akcji następców wielkiego mistrza. Do rywalizacji staną dziewczynki i chłopcy w kategoriach: junior młodszy (2001-2002), młodzik (2003-2005) oraz dzieci (2006 i młodsi). – Spodziewamy się ok. 100 zawodniczek i zawodników –  zdradza nam Krzysztof Karlicki, prezes Grodziskiego Klub Szermierczego.

To druga edycja imprezy. – Tegoroczny turniej, „Grodziska Szabla 2017. Memoriał Jerzego Pawłowskiego”, jest drugim, który organizuje nasz klub a działamy dopiero trzy lata. Po zeszłorocznych zawodach zauważyliśmy skokowy wzrost zainteresowania szermierką oraz wzrost świadomości u naszych mieszkańców, że klub szermierczy działa w okolicy – wyjaśnia Karlicki.

W hali przy ul. Westfala nie zabraknie atrakcji. – Wystawa malarstwa Jerzego Pawłowskiego, gry i zabawy szermiercze dla dzieci i rodziców pod hasłem „jeden za wszystkich wszyscy za jednego” z super nagrodami. Aby „wyedukować” publiczność i popularyzować szermierkę przygotowujemy pokazy szermiercze. Będzie „walka Kmicica z Wołodyjowskim”, szermierka na florety, szpady – wylicza organizator.

Turniej „Grodziska Szabla 2017” to sportowa rywalizacja, ale i szansa na poznanie szermierki z bliska. Dla wielu może być to początek fantastycznej przygody. – Szermierka to sport dla każdego. U nas takie cechy jak siła, szybkość, wytrzymałość czy warunki fizyczne są ważne ale nie decydujące. Oprócz nich liczy się koordynacja wzrokowo-ruchowa, szybkość reakcji i wyczucie odległości, a wszystko to kontrolowane przez „chłodną głowę”. Trening szermierczy jak każda działalność, w której chcemy odnieść sukces wymaga 100 proc. zaangażowania, poświęcenia czasu i cierpliwości na treningi i częste wyjazdy na zawody krajowe i zagraniczne oraz obozy szermiercze – prezentuje prezes Grodziskiego Klubu Szermieczego.

Patronat nad Ogólnopolskim Turniejem Szermierczym dziewcząt i chłopców „Grodziska Szabla 2017. Memoriał Jerzego Pawłowskiego” objęły Gazeta WPR i portal WPR24.pl.

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.