Modelarskie mistrzostwa w Pruszkowie

Uncategorized

W najbliższy weekend pruszkowski welodrom BGŻ Arena będzie miejscem rozegrania Międzynarodowych Mistrzostw Polski Halowych Modeli Akrobacyjnych. Organizuje je Bemowskie Centrum Kultury „Art Bem”.

Pruszkowskie mistrzostwa to oficjalna impreza uwzględniona w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Lotniczej. W szranki staną w niej piloci-konstruktorzy halowych modeli samolotów, które wykonywać będą akrobacje w rytm muzyki. W ramach mistrzostw odbędzie się także rywalizacja modeli wyścigowych tzw. Pylon Racing.

Piloci trenują całą zimę, by do perfekcji opanować nowe manewry akrobacji lotniczej modelami ważącymi około 90 gramów, przećwiczyć nowe układy choreograficzne AeroMusicals lub też zakręty wokół pylonów (wieża o prostokątnej podstawie) przy prędkościach kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Przeniesienie tegorocznych mistrzostw Polski AeroMusicals do Pruszkowa nie jest przypadkowe. Stanowi swoistą przygrywkę do mistrzostw świata, zaplanowanych w BGŻ Arenie na kwiecień przyszłego roku.

Najbliższe zawody 29 i 30 marca będą miały międzynarodową obsadę, a na liście startowej nie zabraknie nazwisk uznanych w świecie rywalizacji modelarskiej. Do tej pory do występu na imprezie zgłosiło kilkudziesięciu pilotów m.in. z Austrii, Czech, Litwy, Rosji, Słowenii, Włoch i Polski. Swój udział zapowiedzieli między innymi Gernot Bruckmann – aktualny mistrz świata oraz Donatas Pauzuolis – aktualny wicemistrz świata. Ich modele, to maszyny napędzane silnikami elektrycznymi, oklejane folią poliestrową „mylar” o grubości 5 mikronów! Oprócz akrobacji precyzyjnej F3P – dla doświadczonych i F3P-Klub – dla początkujących, wytrawni piloci będą też rywalizować w konkurencji „AeroMusicals” polegającej na sterowaniu samolotem w rytm muzyki.

Oprócz zmagań sportowych będzie również promocja modelarstwa samolotowego wśród dzieci i młodzieży – warsztaty i zawody dla najmłodszych poprowadzi fundacja „Smyki na Start”.

– Mistrzostwa Polski w Pruszkowie będą generalnym sprawdzianem organizacyjnym przed mistrzostwami świata w 2015 roku. Mamy nadzieję, że podczas zawodów dopisze publiczność. Będzie naprawdę widowiskowo: odbędą się starty w konkurencjach m.in. latania precyzyjnego, akrobatycznego i szybkiego w drużynie – wylicza Bogdan Wierzba z Bemowskiego Centrum Kultury, dyrektor imprezy. – Jeśli dodamy do tego fakt, że ewolucji dokonują konstrukcje ważące po niespełna 100 gramów, to myślę, że warto przyjść i przekonać się z jak ciekawą dyscypliną mamy do czynienia – dodaje.

Impreza w sobotę wystartuje o godz. 10.30, w niedzielę od godz. 8.00. Wstęp na nią jest wolny, obowiązuje obuwie sportowe.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.