Mistrzostwa Europy Diabetyków po raz pierwszy w Polsce, po raz pierwszy w Pruszkowie

Pruszków

Tego jeszcze nie było. Po raz pierwszy w Polsce Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą organizuje Mistrzostwa Europy dla Diabetyków „DiaEuro 2023” w piłce halowej. Do międzynarodowych rozgrywek szykuje się już reprezentacja Polski. Impreza odbędzie się w Pruszkowie, razem z piątą edycją Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla Młodych Diabetyków „IOB 2023”. Chcesz zagrać, zgłoś się do turnieju!

W czerwcowy weekend, 9-11 czerwca br., w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie odbędą się dwa wyjątkowe turnieje: po raz pierwszy oficjalnie w Polsce Mistrzostwa dla Diabetyków „DiaEuro 2023” oraz piąta edycja Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla Młodych Diabetyków „IOB 2023” (Insulin on Board Cup). Organizuje je Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą, która już od 30 lat pomaga rodzinom na dzień muszą żyjących z cukrzycą typu 1. Honorowy patronat nad turniejem objęli: prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza oraz prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch. — W obu turniejach weźmie udział ok. 350 zawodników z Polski i zagranicy — mówi Marta Ośmiańska, wiceprezes Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. I dodaje, że zapisy wciąż trwają przez stronę turnieju. – Zagrać może każdy, nawet jeśli nie ma drużyny. Zapraszamy także zawodników indywidualnych, których przydzielimy do uczestniczących drużyn. Jest tylko jeden warunek, trzeba chorować na cukrzycę — mówi Marta Ośmiańska.

Cukrzyca to nieuleczalna choroba cywilizacyjna, z którą można żyć aktywnie, zdrowo, i to na wysokim poziomie. Nacho Fernandez z Realu Madryt, Jesper Karlström z Lecha Poznań, Marcin Bułka z Nicei czy Patryk Peda ze SPAL to znani piłkarze, którzy na co dzień zmagają się z cukrzycą. Takich ludzi na całym świecie są miliony, niektórzy spotkają się na boiskach Znicza Pruszków.

Europejskie Mistrzostwa Diabetyków w Piłce Halowej DiaEuro organizowane są od 11 lat. Biorą w nich udział drużyny z ponad 16 krajów, w tym z Polski. Do tej pory odbyły się między innymi na Ukrainie, czy w Słowacji, a w tym roku – w Polsce, dokładnie w Pruszkowie.

– Do tej pory zgłosiło się 10 reprezentacji – mówi Paweł Staniszewski z Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą, koordynator kadry seniorskiej Diabetyków.
Jednym z celów Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą jest integracja środowiska diabetyków. – Chcemy pokazać, że cukrzyca nie wyklucza nas sportu, nawet zawodowego. Wręcz przeciwnie, sport pozwala osobom chorym na cukrzycę żyć dłużej i bez powikłań. Pokazują to piłkarze, ale też Maja Makowska, czyli Sugar Women, która z cukrzycą wygrywa triatlony – kwituje Marta Ośmiańska.

Turniejowi będzie towarzyszył piknik integracyjny, na którym Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą będzie świętować 30-lecie. Będzie dużo atrakcyjnych konkursów!
Patronat honorowy nad imprezą objęli: International Diabetes Federation, Minister Sportu i Turystyki, Prezydent Miasta Pruszkowa, Polski Związek Piłki Nożnej, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Sponsorzy:PFRON, Medtronic, Sanofi, Novo Nordisk, Diabetyk24, Proglikemia, HTL Strefa, PIC Solution, Nowa Stacja, Bibby, Ornsson Solution, 3TOP Kuchnie, Maram Group, Common Polska, Zdrofit, AMA-BU.


mat. prasowe organizatora

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Mistrzostwa Europy Diabetyków po raz pierwszy w Polsce, po raz pierwszy w Pruszkowie”

  1. lennox pisze:

    Orlen nie jest sponsorem ? Dziwne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły