Kolarska sobota za nami. Czekamy na powodzenie Rudyka

Kolarstwo Torowe

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym przynoszą wiele emocji. Bohaterem sobotnich startów stał się Polak Mateusz Rudyk. Dziś będzie walczył w półfinale sprintu.

Sobota na pruszkowskim torze minęła pod szyldem rywalizacji i… wypadków. W wyścigu madison na 30 km doszło do kraksy. W wypadku ucierpiały zawodniczki z Kanady i Nowej Zelandii. Wyścig przerwano, a poszkodowane zawodniczki trafiły do szpitala. Po kilku minutach wznowiono wyścig, który wygrała holenderska para Kirsten Wild i Amy Pieters. Polki Daria i Wiktoria Pikulik zostały sklasyfikowane na 8 miejscu.

Rosjanka Daria Shmeleva rozstrzygnęła na swoją korzyść finał wyścigu na 500 m. Rosjanka zdobyła tęczową koszulkę z czasem 33.012 sekundy, wygrywając z Ukrainką Oleną Starikovą i Australijką Kaarle McCulloch. Urszula Łoś nie zakwalifikowała się do finału.

W finale wyścigu na dochodzenie kobiet rozgrywanym na dystansie 3000 m zwyciężyła Australijka Ashlee Ankudinoff. W tej konkurencji walczyła również Polka Justyna Kaczkowska. Mimo dobrego startu i wyraźnej początkowej przewagi w połowie dystansu nasza zawodniczka zaczęła tracić siły. Rywalizację ostatecznie zakończyła na dziewiątym miejscu.

Szymon Sajnok był naszą medalową nadzieją. W ubiegłym roku wywalczył tytuł mistrza świata w omnium. Niestety nie udało mu się obronić tytułu z Apeldoorn. Rywalizację zakończył dopiero na 18 pozycji. Tęczową koszulkę od Sajnoka przejął zawodnik z Nowej Zelandii – Steward Campbel.

Niesamowitych emocji kibicom zgromadzonym na widowni pruszkowskiego welodromu dostarczył Mateusz Rudyk startujący w sprincie. Polski zawodnik wygrał wszystkie swoje wyścigi i awansował do półfinału w tej konkurencji. Dzięki temu, że ukończył eliminacje na trzecim miejscu, awansował bezpośrednio do 1/8 finału, w którym pewnie pokonał Kanadyjczyka Hugo Barrette. W ćwierćfinale spotkał się z niezwykle doświadczonym byłym mistrzem świata, Denisem Dmitrievem, ale w obu wyścigach nie dał Rosjaninowi żadnych szans, pewnie pokonując go 2:0. Półfinały i finał tej konkurencji zostanie rozegrany w niedzielę.

Dziś ostatni dzień Mistrzostw Świata w Kolarstwie Torowym. Start zawodów o godz. 12.00. Przewidywanie zakończenie imprezy o godz. 17.00.