Kolarscy wieloboiści powalczą o medale

Kolarstwo Torowe

Od soboty pruszkowski welodrom BGŻ Arena będzie miejscem walki najlepszych kolarzy torowych, którzy będą rywalizować o medale mistrzostw Polski w konkurencjach omnium sprinterskiego oraz tradycyjnego, czyli odmianach kolarskiego wieloboju. Zawody rozpoczną się 7, a zakończą 9 grudnia. Wstęp wolny.

Omnium to specjalność kolarstwa torowego składająca się z sześciu konkurencji. Podczas zawodów w Pruszkowie wśród seniorów i seniorek rozgrywane będzie odmiana sprinterska: wyścig ze startu lotnego, sprint, scratch, wyścig ze startu zatrzymanego na 250 m, keirin oraz wyścig punktowy.

Rywalizacja w kategorii open ma się rozpocząć od wyścigu na jedno okrążenie ze startu lotnego – na dystansie 250 m. Następnie przyjedzie czas na widowiskową konkurencję sprintu, w którym po wyścigach eliminacyjnych, zawodnicy będą rywalizować w parach ze startu lotnego. Kolejną konkurencją będzie scratch (mężczyźni – 15 km, kobiety – 10 km), w której bierze udział wielu zawodników na raz. Jadą oni wspólnie na dość długim dystansie (np. 40 rund). Zwycięzcą zostaje ten, kto jako pierwszy przekroczy linię mety. Czwartą konkurencją omnium sprinterskiego w mistrzostwach Polski seniorów będzie wyścig ze startu zatrzymanego na 250 m. Przedostatnimi zmaganiami w wieloboju będzie keirin, czyli rodzaj sprintu, w którym przed kolarzami jedzie motocykl nadający coraz szybsze tempo . Batalią rozstrzygającą o medalach ma być z kolei wyścig punktowy. W nim wielu kolarzy jedzie razem w peletonie (mężczyźni – 30 km, kobiety – 20 km) i zbierają oni punkty na lotnych finiszach. Wygrywa ten, kto uzbiera najwięcej oczek.

Juniorzy oraz juniorki wystartują w omnium tradycyjnym – okrążenie ze startu lotnego 250 m, wyścig eliminacyjny (po każdym okrążeniu odpada zawodnik z końca stawki), scratch, wyścig indywidualny na dochodzenie (dwóch zawodników startuje po przeciwnych stronach toru wygrywa ten, który pierwszy dojdzie przeciwnika), wyścig punktowy i wyścig na 1000 m. Dodatkowo juniorki młodsze ścigać się będą w dwóch oddzielnych konkurencjach – sprincie drużynowym i wyścigu drużynowym na dochodzenie.

Porogram zawodów w Pruszkowie można zobaczyć tutaj.

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.