Kłopotów w PZKol ciąg dalszy. Prokuratura wszczyna śledztwo

Kolarstwo

Warszawska Prokuratura Regionalna zbada sprawę PZKol. Śledztwo prowadzone jest w sprawie nadużyć oraz wyrządzenia w mieniu związku „szkody majątkowej o wielkich rozmiarach”.

Śledztwo to kolejna odsłona afery, która wybuchła w PZKol w ubiegłym roku. Zaczęło się od zwolnień trenerów Andrzeja Piątka, Andrzeja Tołomanowa i Marka Leśniewskiego. Później z finansowania związku wycofał się sponsor firma CCC. Oliwy do ognia dolała informacja o tym, że jeden z działaczy wykorzystywał seksualnie zawodniczki. W efekcie Ministerstwo Sportu i Turystyki zarządziło wstrzymanie finansowania PZKol oraz zarządzało dymisji, nie tylko prezesa Dariusza Banaszka, ale całego zarządu. Ostatecznie w delegaci PZKol na nadzwyczajnym zjeździe w Pruszkowie podjęli decyzje, że to właśnie Banaszek będzie stał na czele związku. 

Okazało się jednak, że to nie koniec burzy. Tym co działo się na torze kolarskim w Pruszkowie, gdzie PZKol ma swoją siedzibę, zajmie się prokuratura. Właśnie ruszyło śledztwo w sprawie nadużycia udzielonych uprawnień lub niedopełnienia ciążących obowiązków w latach 2010 – 2017 w Pruszkowie, przez osoby obowiązane na podstawie przepisu ustawy do zajmowania się sprawami majątkowymi Polskiego Związku Kolarskiego oraz wyrządzenia w ten sposób w mieniu Polskiego Związku Kolarskiego szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. 

– Postanowienie o wszczęciu śledztwa wydano w związku z pisemnym zawiadomieniem złożonym przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, które dotyczyło między innymi podejrzenia popełnienia przestępstwa wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach Polskiemu Związkowi Kolarskiemu a także zawierało informacje wskazujące na możliwość zaistnienia czynów zabronionych o charakterze korupcyjnym oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności – informuje prokurator Agnieszka  Zabłocka-Konopka, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie. – Wysokość szkody została wstępnie określona jako przekraczająca 1 mln zł, przy czym należy podkreślić, że jest to kwota przyjęta na początkowym etapie, której faktyczne rozmiary będą szczegółowo weryfikowane w toku postępowania przygotowawczego – dodaje. 

Jak sprawa PZKol się skończy? Tego dowiemy dopiero za jakiś czas, bowiem śledztwo w prokuraturze może trwać nawet kilka miesięcy. Ministerstwo nadal nie będzie finansować PZKol, sportowcy i trenerzy pieniądze otrzymają przez Polski Związek Olimpijski. Do drzwi związku kolarskiego puka również komornik, który upomina się o spłatę wielomilionowego długu za budowę toru w Pruszkowie.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.