I Puchar Polski Ryute w Warszawie

Region

W sobotę 20.02. w Warszawie rozegrano I Puchar Polski Ryute podPatronatem Burmistrza Dzielnicy Ursus i Honorowym Patronatem Ambasady Japonii w Polsce. Wydarzenie to jest o tyle znaczące, że miało charakter ogólnopolski i wskazuje na wysoki poziom wyszkolenia Ryuteków z Pruszkowa oraz na dynamiczny rozwój lokalnego klubu – Akademii Sztuk Walki MICHI z siedzibą w  SP 2 w Pruszkowie, gdzie co tydzień we WT i CZW w g. 18:00-20:00 odbywają się zajęcia ze sztuk walki, o charakterze zarówno rekreacyjnym jak i wyczynowym (szczegóły na www.kempo.waw.pl). Prowadzone są tam treningi dla osób od 3 roku życia, a najstarsi uczniowie to osoby po sześćdziesiątce, które rewelacyjnie sobie radzą :).

Zawodnicy Akademii przygotowywali się do Pucharu Polski na zimowym obozie Ryutecko – narciarskim w Zakopanem, gdzie podczas 6 dni ćwiczyli kondycję jeżdżąc na nartach i trenując w ciągu dnia a także nocą na dworze, a technicznie przygotowywali się na salce treningowej. Tam też odbył się IV już turniej obozowy (jeździmy na obozy latem i zimą), który miał na celu sprawdzenie poziomu przygotowania zawodników do zbliżającego się „wielkiego wydarzenia”.

W Akademii mamy wiele grup tematycznych, a sport jest tylko wycinkiem naszej działalności. Prowadzimy zajęcia ze sztuk walki (Ryute Kempo Karate, Kickboxing, Combat, Kobudo – walka bronią, a także na matach z padów i rzutów) dla dziewcząt i chłopców w grupach dziecięcych i młodzieżowych, a dla kobiet i mężczyzn w grupach dorosłych. Profil zajęć to rekreacja, ćwiczenie kondycji, a także formuły fullcontactowa i combatowa. Jest to możliwe dzięki dużej kadrze Instruktorów z ogólnopolskimi uprawnieniami nadanymi przez Ministerstwo Sportu – dobrze wykształconej pod kontem metodycznym i pedagogicznym a także wspaniale wyszkolonej technicznie. Dzięki pasji i wszechstronnym zainteresowaniom naszej kadry instruktorskiej, zajęcia nie są monotematyczne i każdy znajdzie w nich coś ciekawego. Pasję naszą od 12 lat przekazujemy wszystkim adeptom nie tylko na treningach i obozach, ale także na różnego rodzaju imprezach – pokazach, prelekcjach, wspólnych integracjach, Wigiliach. W tym roku uruchomiliśmy także zajęcia Fitness (mix zajęć aerobowych i choreograficznych), na które uczęszczają nasi klubowicze, ich rodziny, a także osoby zupełnie zewnętrzne, które poszukują nowych i ciekawych form.

Akademią kieruje Sensei Grzegorz Goworek (IV Dan Karate, II Dan Ryute), Trener Karate, wieloletni wykładowca kursów instruktorskich na WSKFiT i członek komisji egzaminacyjnej. Ze względu na swoje ponad 20-to letnie doświadczenie w sztukach walki, a  także uprawnienia w innych dyscyplinach dąży z uporem do podnoszenia kwalifikacji Instruktorów Akademii na nowych kursach i szkoleniach oraz nieustannie stawiając przed nimi nowe wyzwania.

Była to pierwsza tak duża impreza w Polsce dla naszej sztuki walki – Ryute Kempo Karate. Mistrzem Ryute jest Taika Seiyu Oyata, Okinawczyk mieszkający na stałe w USA. Jest to żywa legenda sztuk walki, uczeń i spadkobierca 2 wielkich okinawskich wojowników. Ryute jest o tyle unikalne, że zostało przekazane Taice Oyacie nie tylko jako techniki bojowe i realnej samoobrony, ale także jako sposób uczenia i rozwijania samego siebie, ponieważ jeśli sztuka walki zakończy swój rozwój to jest martwa. Umiera dlatego, że ludzie się zmieniają i mają nowe potrzeby. Kiedyś sztuki walki były wykorzystywane na wojnach, a teraz są głównie sposobem na kształtowanie siebie, własnej dyscypliny i kondycji fizycznej oraz umysłowej do późnych lat. Przykładem jest sam Mistrz, który ma 82 lata i do tej pory zarówno w potyczkach słownych jak i czysto fizycznej walce nikt nie jest Go w stanie pokonać.

Puchar Polski inaugurował cały cykl tegorocznych wydarzeń, które są przygotowaniem, do pierwszej wizyty Mistrza Oyaty w Europie i w Polsce. To międzynarodowe wydarzenie będzie miało miejsce w sierpniu tego roku w Warszawie, a zaproszeni na nie oprócz przedstawicieli wszystkich polskich federacji sztuk walki są także goście z całej Europy. Wiele osób chce zobaczyć legendę na żywo, dlatego też istnieje możliwość wstępu na staż szkoleniowy (szczegóły na www.kempo.org.pl) także osób całkiem początkujących oraz ćwiczących inne sztuki walki.

Pomimo tego, że Taika Oyata nie traktuje sportu jako głównej drogi rozwoju adeptów sztuk walki to wykazywał ogromne zainteresowanie oraz poparcie dla naszej inicjatywy.

W sobotę w piękny, słoneczny dzień na hali sportowej stawiło się ponad 100 zawodników by wziąć udział w I Pucharze Polski Ryute, który został zorganizowany przez Akademię Sztuk Walki MICHI oraz Polską Federację Ryute. Na 2 matach 6 sędziów   przeprowadziło 11 konkurencji w trzech kategoriach wiekowych przy obecności ponad 200 widzów oraz pod czujnym okiem gości z Zarządu Polskiej federacji Ryute, Prezesa Ludwika Orthweina, Wiceprezesa Marka Tuszyńskiego oraz Tomasza Łazowskiego, a także Sędziego Głównego zawodów – Grzegorza Goworka.
 
Celem zawodów było wyłonienie najlepszych zawodników w każdej z konkurencji oraz propagowanie sportowego stylu życia a także Ryute jako dyscypliny sportowej. Oprócz tego mieliśmy okazję weryfikacji wyszkolenia zawodników przed Międzynarodowym Seminarium Szkoleniowym z Mistrzem Oyatą 10 Dan – Gashuku Warszawa 08.2010. Na zawodników czekały puchary (I miejsce), medale (I-III miejsce) oraz dyplomy (każdy uczestnik).

Wyniki punktacji medalowej w następujących konkurencjach:

1. Poniżej 13 lat:
– Ryu Te Wyścig Dz. i Chł. – Padarz Kacper (I, Warszawa), Stępień Hubert (II, Pruszków), Koprzywa Kuba (III, Pruszków), Kozłowski Patryk (III; Warszawa);
– Kata Dz. i Chł. Poczatkujący – Wardawy Izabela (I, Pruszków), Bocheńska Natalia (II, Pruszków), Stachurska Julia (III, Warszawa), Dyszkiewicz Maciej (III, Warszawa);
– Kata Dz. i Chł. Zaawansowani – Padarz Kacper (I, Warszawa), Pochylski Szymon (II, Piastów), Reda Patrycja (III, Warszawa) i Mysiorek Kacper (III, Piastów);
– Ippon Kumite Dz. i Chł.  – Kolis Jacek (I, Pruszków), Zdrożny Mateusz (II, Pruszków), Przybysz Anna (III, Pruszków), Turos Sebastian (III, Warszawa).

2. Powyżej 13 lat (Młodzież i Dorośli):
– Kata Kobiet i Mężczyzn Początkujący – Buczak Katarzyna (I, Pruszków), Pawlak Agnieszka (II, Piastów), Poszepczyńska Anna (III, Warszawa) i Walkowicz Sebastian (III, Warszawa);
– Kata K i M Zaawansowani – Sowa Mateusz (I, Pruszków), Maleszewski Marcin (II, Warszawa), Kowalski Kamil (III, Milanówek), Wojtynowski Oskar (III, Pruszków);
– Kata Kobudo (z bronią) – Tołkaczewski Jakub (I, Nowa Wieś), Wojtynowski Oskar (II, Pruszków), Sowa Mateusz (III, Pruszków);
– Jiu Kumite Kobiet – Szymczak Aleksandra (I, Warszawa), Pawlak Agnieszka (II, Piastów), Poszepczyńska Anna (III, Warszawa), Buczak Katarzyna (III, Pruszków);
– Jiu Kumite Chłopców – Tołkaczewski Jakub (I, Nowa Wieś), Szymański Jakub (II, Pruszków), Karol Kurlanda (III, Warszawa), Adrian Kotuniak (III, Warszawa);
– Jiu Kumite Mężczyzn Open (Fullcontact) – Osuch Piotr (I, Warszawa), Maleszewski Marcin (II, Warszawa), Łukaszczyk Aleksander (III, Warszawa), Kowalski Kamil (III, Pruszków).

Odbyło się kilka nowych konkurencji:
– Kata Kobudo – prezentacja form walki bronią z wyobrażonym przeciwnikiem,
– Jiu Kumite Mężczyzn Open (Fullcontact) – pełno kontaktowa walka w ochraniaczach na korpus i głowę z możliwością stosowania kopnięć an udo i piszczel.

Cieszymy się, że nasza Akademia ma tak wielu wspaniałych zawodników w Pruszkowie i okolicach. Życzymy im jak najwięcej sukcesów w przyszłości, a sobie coraz więcej tak wspaniałych adeptów. Oczywiście zapraszamy także na zajęcia każdego, kto chce spróbować swoich sił w sztukach walki w każdej formule od rekreacyjnej począwszy – a tym samym kształtować dyscyplinę i hart ducha. Jeśli chcecie rozpocząć swoją przygodę ze sztukami walki to warto to zrobić z najlepszymi. Do zobaczenia na treningach.

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.