Historyczne zwycięstwo Igi Świątek

Tenis

Stało się! Zaledwie 19-letnia Iga Świątek jako pierwsza Polka w historii wygrała wielkoszlemowy turniej. Iga Świątek triumfatorką turnieju Roland Garros.

Rywalką Igi Świątek w finale Roland Garros była Amerykanka Sofia Kenin. Polka mimo fenomenalnej gry w całym turnieju nie była faworytką tego spotkania. Kenin triumfowała w tegorocznym Australian Open i zajmuje 6. Miejsce w rankingu WTA.

Początek spotkania przebiegał pod dyktando Igi. Szybko wyszła na prowadzenia wygrywając trzy gemy. Jednak Amerykanka była niezwykle zdeterminowana i wykorzystała słabszy moment Świątek doprowadzając do wyniku 3:3. Po długim siódmym gemie, po długiej wymianie swoją wyższość udowodniła Polka. W kolejnym gemie Iga przełamała Kenin wychodząc na prowadzenie 5:3. Jednak Amerykanka odpowiedziała Idze tym samym. Ostatni gem należał jednak do Igi, która wygrała pierwszego seta 6:4.

Druga odsłona spotkania rozpoczęła się od mocnej gry Amerykanki, która wygrała pierwszego gema. Jak się potem okazało jedynego. Iga złapała rytm gry, zaczęła grać spokojniej i dokładniej. Amerykanka po trzecim gemie poprosiła o przerwę medyczną. Kolejne gemy padły już łupem Polki.

Iga Świątek – Sofia Kenin 6:4, 6:1.

Warto podkreślić, że Iga Świątek jest pierwszą polską tenisistką, która wygrała turniej wielkoszlemowy. W drodze do finału Iga nie przegrała ani jednego seta. Polka jest też najniżej sklasyfikowaną Roland Garros od 1977 r.