Co powinniśmy wiedzieć o kijach trekkingowych?

Art. Sponsorowany

Chodzenie to umiejętność, którą nabywamy w okolicach pierwszego roku życia. Nieco bardziej problematyczne okaże się chodzenie z kijkami trekkingami, bowiem odpowiednia technika to niemalże kwestia priorytetowa. Czy chodzenie z kijkami trekkingowymi jest zdrowe? Jakie zalety posiadają kije trekkingowe? W jaki sposób wybrać kije trekkingowe? Kiedy warto używać kijów trekkingowych? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czy chodzenie z kijkami trekkingowymi jest zdrowe?

Nie trzeba być specjalistą, aby móc stwierdzić, że chodzenie z kijkami w dowolnej lokalizacji znacznie wpływa na zmianę biomechaniki naszych ruchów. Kiedy decydujemy się na tradycyjny spacer, wówczas pracują przede wszystkim nasze nogi. Używając kijów trekkingowych nasze ręce znacznie wspomagają nam wykonywanie tej czynności, co ma szczególne znaczenie podczas chodzenia pod górkę. O ile opanujemy poprawną technikę używania tego sprzętu, wówczas w dużym stopniu odciążamy stawy naszych kończyn dolnych. Przez całą podróż zachowujemy odpowiednią postawę ciała, jednocześnie poruszamy się z większą prędkością odczuwając przy tym znacznie mniejsze zmęczenie. Kijki sprawiają, że wzmacniamy mięśnie obręczy barkowej, natomiast ręce są mniej narażone na powstawanie obrzęków. Zmniejsza się obciążenie naszego kręgosłupa, a my czujemy się jeszcze pewniej i stabilniej na górskim terenie. Początkowe bóle barków i pleców są zupełnie normalne. Aktywna praca mięśni może powodować popularne zakwasy, które musimy przeczekać- z reguły trwają kilka dni.

Jakie zalety posiadają kije trekkingowe?

Kije trekkingowe posiadają wiele zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim chodzenie po nierównym terenie staje się znacznie łatwiejsze. Dzięki temu, że przenosimy część ciężaru na tytułowe kijki, możemy skutecznie odciążyć kręgosłup i stawy. Często nie chodzi jedynie o nasz ciężar, ale także o ten, który znajduje się na naszych plecach. Kije trekkingowe pozytywnie wpływają także na naszą równowagę. Są to w końcu dwa dodatkowe punkty podparcia, dzięki temu mamy poczucie stabilizacji. W praktyce oznacza to, że nasze kroki są pewniejsze i swobodniejsze. Dodatkowo minimalizuje się ryzyko ewentualnego upadku. Tego typu akcesoria powodują, że poczucie wysiłku fizycznego jest często znacznie mniejsze, co jest w sposób szczególny istotne, kiedy posiadamy dodatkowy ciężar.

W jaki sposób wybrać kije trekkingowe?

Kije trekkingowe powinny być wykonane z odpowiedniego materiału, który jest wytrzymały. Dużą popularnością cieszy się duraluminium, który jest lekki. Alternatywnym rozwiązanie jest włókno węglowe. Warto zwrócić uwagę na kwestię systemu blokowania. Ważna jest kwestia odpowiedniej długości i sposobu składania. Rączka powinna charakteryzować się wygodą, jednocześnie musi być stosunkowo wygodna w dotyku. Pamiętajmy o paskach na nadgarstkach i o ewentualnych częściach zamiennych.

Kiedy warto używać kijów trekkingowych?

Kije trekkingowe mogą być wykorzystywane w przypadku ostrych podejść. Odpychając się od kijków wspomagamy swoje nogi, dzięki czemu łatwiej dostajemy się na wyższy poziom. Analogicznie warto je stosować w przypadku stromych zejść. Tego typu akcesoria zalecane są również, kiedy nosimy stosunkowo ciężki plecak. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku marszu po śniegów. Warto wspomnieć o trawersach, bowiem pokonywanie stromych zboczy w poprzek to dość problematyczna kwestia.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.