5. Rajd do Pęcic już wkrótce

Michałowice

W tym roku, obchodziliśmy 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Rajd do Pęcic będący elementem obchodów tej wyjątkowej rocznicy odbędzie się 14 września.

Rajd ma na celu uczczenie pamięci części powstańców IV Obwodu Armii Krajowej Ochota i bitwy pod Pęcicami, którą stoczyli 2 sierpnia 1944 r. Niedostatecznie uzbrojeni powstańcy, pod wodzą płk Mieczysława Sokołowskiego ps. „Grzymała” wycofywali się z Ochoty do Lasów Chojnowskim. Ich celem było zdobycie broni i przegrupowanie oddziałów. Pod Pęcicami natknęli się na przeważające siły niemieckie, zginęło 91 osób. Prawie wszyscy polegli spoczywają w pęcickim Mauzoleum.

Chcąc czcić pamięć o poległych, organizowany jest kolejny Rajd do Pęcic.

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Dzielnicy Ochota i Warszawski Hufiec Harcerzy „Zawrat” Szczep 16 Warszawskich Drużyn Harcerzy i Gromad Zuchów przy współudziale Starostwa Pruszkowskiego, Miasta Pruszków, Miasta Piastów, Gminy Michałowice, Stowarzyszenia Scena 96, Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie, Fundacji Dwór Polski w Pęcicach, Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi”, Stowarzyszenia Aktywnie, Bezpiecznie, Ciekawie, Stowarzyszenia Projekt Raszyn 1809 oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Rolkarskiego Polskater.

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Środowiska IV Obwodu Armii Krajowej.

Drogę, którą przebyli Powstańcy z 1944 roku można przebyć na różne sposoby i różną trasą, w 2024 roku odbędzie się:

Rajd Pieszy – będzie przebiegał trasą historyczną, jaką przeszła grupa żołnierzy IV Obwodu Armii Krajowej, pod wodzą płk „Grzymały”. Uczestnicy zgromadzą się przy bocznym wejściu na teren Parafii św. Jakuba przy Pl. Narutowicza. Dalej podążą w stronę Reduty Kaliskiej, ul. Wawelską, ul. Białobrzeską, ul. Bitwy Warszawskiej, ul. Drawską, następnie wiaduktem łączącym Włochy z Ochotą i stąd do stacji Warszawskiej Kolei Dojazdowej (Salomea). Tutaj spotkają się ze świadkiem i łącznikiem Powstania na Reducie Kaliskiej płk Bogdanem Bartnikowskim. Po spotkaniu uczestnicy udadzą się pociągiem WKD do stacji Reguły i dojdą pod Mauzoleum. Start rajdu godz. 11.00, zbiórka 10.45.

Rajd Rolkowy – przejazd rolkowy do Pęcic rozpocznie się zbiórką w Parku Szczęśliwickim o godzinie 11:30. Następnie rajd z Parku Szczęśliwickiego podąży ulicami – Drawska – Śmigłowca – al. Jerozolimskie – Popularna – Chrobrego – Ryżowa – Dzieci Warszawy – Kościuszki – Cierlicka – Lalki – Jagiełły – Warszawska –Bohaterów Wolności – Marii Dąbrowskiej- Janusza Korczaka – Zdziarska- Długa – Franciszka Brzezińskiego – Warsztatowa– Polskiej Organizacji Wojskowej – Batalionów Chłopskich – Waryńskiego – Promyka – Robotnicza – Południowa – Błońska – Działkowa – Gomulińskiego – Powstańców – Pogodna – Polna – Al. Armii Krajowej – Pęcicka – Parkowa do wysokości Pomnika Mauzoleum w Pęcicach. Uczestnicy rajdu muszą posiadać własne rolki i umieć się na nich poruszać. Start rajdu o godz. 12.30.

Rajd Rowerowy – to kolejny rajd, który przemierzony zostanie drogą najbardziej wierną przemarszowi Powstańców z 1944 roku. Po drodze przewidziane będą krótkie przystanki, podczas których przewodnik będzie opowiadał, co działo w tym miejscu w czasie Powstania Warszawskiego. W Salomei uczestnicy spotkają się z płk Bogdanem Bartnikowskim, świadkiem Powstania na Ochocie. Trasa rozpocznie się na ulicy Niemcewicza 5, gdzie gromadzili się Powstańcy przed wymarszem. Trasa: Niemcewicza-Filtrowa–Sękocińska–Szczęśliwicka–Drawska–Aleje Jerozolimskie–Jutrzenki–Salomejska– Centralna–Ryżowa–Środkowa–Migdałowa–Polna–Szkolna–Aleja Topolowa – Aleja Powstańców Warszawy – Parkowa (Pęcice). Godzina startu to 12.00

Rajd Kajakowy – spływ rzeką Raszynka. Długość trasy to około 4,5 km. Miejscem zbiórki jest przystanek „Raszyn Kościół”, skąd uczestnicy przejdą nad brzeg rzeki. Spływ zakończy się za mostkiem przy al. Powstańców Warszawy w miejscowości Pęcice, skąd biorący udział w rajdzie udadzą się na cmentarz Powstańców Warszawy, trasa ok. 1,2 km. Podczas rajdu uczestnicy zaznajomią się też z okupacyjną historią Raszyna, otrzymają kenkarty i napotkają na drodze do miejsca startu rekonstruktorów, by wczuć się w atmosferę historii. Kajaki oraz opiekę instruktorów zapewniają organizatorzy, jednak liczba miejsc jest ograniczona. O możliwości uczestnictwa decyduje kolejność zapisów! Start rajdu ok. 10.30. Rajd zabezpieczają instruktorzy. Do dyspozycji są 32 miejsca, decyduje kolejność zgłoszeń.

Rajd Samochodowy – chcąc skorzystać z tej formy, powinni Państwo przyjechać na parking przy Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 przy ul. Szczęśliwickiej 56. Stąd planowany jest przejazd na Cmentarz w Wilanowie, gdzie na grobie płk Mieczysława Grzymały Sokołowskiego zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Dalej uczestnicy ruszą do Pęcic. Trasa rajdu: ul. Szczęśliwicka 56, Wawelska, Trasa Łazienkowska, Czerniakowska, Powsińska/ Cmentarz w Wilanowie (złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie płk Mieczysława Grzymały Sokołowskiego), Wiertnicza, Przyczółkowa, Południowa Obwodnica Warszawy, Al. Jerozolimskie, Regulska, Al. Powstańców Warszawy, Parkowa, Mauzoleum w Pęcicach. Łącznie do przejechania 35,4 km, bez korków zajmie to 42 min. Godzina startu: 12.00.
W rajdzie uczestniczyć będą również uczniowie szkół, które organizują i przyjmują zapisy we własnym zakresie. W uroczystościach wezmą udział również Powstańcy Warszawscy, świadkowie Powstania i ich rodziny, także Sybiracy i byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych i ich rodziny.

Wszystkie grupy powinny dotrzeć do Pęcic przed godziną ok. 14.00. Od 14.00 do 15.30 organizatorzy przewidują obiad. W godz. 14.00 – 15.45 trwać będzie też gra terenowa w formie stanowisk z zdaniami dla uczestników nawiązujących do czasów Powstania. O godzinie 16.00 rozpocznie się Apel Pamięci pod Mauzoleum, natomiast o 17.00 przewidywane jest obrzędowe ognisko harcerskie i spotkanie z Powstańcami.

Jeśli chcecie wziąć udział w rajdzie należy wypełnić formularz dostępny na stronie Rajdu, szczegółowe zwrotne informacje wysyłane będą na maila podanego w formularzu.

Opłata za wzięcie udziału w Rajdzie to 10 zł, do uregulowania w dniu i w miejscu startu gotówką. Każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy.

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.