Spacer w koronach drzew w Grodzisku Mazowieckim [FOTO]

W gminie Grodzisk Mazowiecki powstanie nowy teren rekreacyjny. Zaplanowano m.in. budowę drewnianych pomostów, które pozwolą spacerować w koronach drzew!

Nowy teren rekreacyjny ma powstać w Adamowiźnie. Gotowa jest już koncepcja zagospodarowania terenu. – Założeniem koncepcji jest udostępnienie obszaru parku użytkownikom, aby mogli w łatwiejszy sposób obcować z otaczającą naturą, jednocześnie w nią zbytnio nie ingerując – podkreślają urzędnicy z grodziskiego magistratu.

Na terenie znajdą się ścieżki o różnej nawierzchni, kładki i podestów widokowe, mostki doprowadzające na teren parku, a także obiekty małej architektury jak: ławki, kosze na odpady, hamaki, stoły oraz stojaki rowerowe.

Co ciekawe autorzy koncepcji zaproponowali wprowadzenie oświetlenia, które zbytnio nie ingerowało by w funkcjonowanie przyrody, a jednocześnie przyczyniłoby się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa użytkowników i stanowiłoby formę ochrony samego parku przed aktami wandalizmu (np. oświetlenie niskie lub posadzkowe, oświetlenie na czujnik ruchu, oświetlenie programowane – wyłączające się o konkretnej godzinie, aby nocą zachować ciemność).

Na teren parku prowadzą dwa mostki – od strony Dworku Adama Chełmońskiego. Ze względu na ukształtowanie terenu i głębokość koryta cieku jest to najbardziej optymalne rozwiązanie i ilość. Jeden mostek przeznaczony jest tylko dla ruchu pieszego (bliżej istniejącego mostku), drugi dostosowany do przejazdu pojazdów do 3,5t.

Głównym punktem parku i jednocześnie największą atrakcją drewniana ścieżka w koronach drzew zakończona podestem wypoczynkowym wyniesionym na wysokość ok. 3,5m ponad teren. Dodatkowo w północnym punkcie terenu powstanie punkt widokowy wyniesiony ok. 3m ponad poziom terenu, który docelowo będzie ukazywał widok na Dworek Chełmońskiego (należy przeprowadzić wycinkę drzew kolidujących w widokiem – rozpoczynając od drzew najbardziej chorych i z czasem uzyskać odpowiedni widok – drzewo gospodarować na terenie).

Charakterystyka ścieżek proponowanych w koncepcji:
podesty drewniane – wykonane na palach wyniesione ponad powierzchnię terenu, wyposażone w barierki (jeśli podwalina będzie powyżej 50 cm nad powierzchnią terenu), łączące się z zatoczkami i tarasami widokowymi.
ścieżki tarasowe – stanowiące przedłużenie podestów, ale montowane bez wyniesienia, na legarach (bez barierek).
ścieżki gruntowe – wijące się między drzewami w minimalnym stopniu ingeruje w przestrzeń. Krawędzie ścieżki mogą być zaznaczone drewnianymi obrzeżami
ścieżka parkowa dodatkowa (ścieżka gruntowa), proponowana jako trasa zamienna dla istniejącego przedepty wzdłuż zbiornika wodnego znajdującego się poza granicami opracowania.

Elementy małej architektury
W celu zachowania spójności projektowanego obszaru opracowania z terenem otaczającym dworek Adama Chełmońskiego, proponuje się zastosowanie tych samych elementów małej architektury tj. ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, latarnie.

Elementy będą pojawiać się w zestawach, na projektowanych poszerzeniach tras / tarasach.

Oświetlenie na wysokich słupach zostanie ograniczone tylko do doświetlania jednej bądź dwóch pętli bliżej istniejącego założenia.

Na ścieżkach drewnianych proponuje się wykonanie dyskretnego oświetlenia, zamontowanego w drewnianym podeście (istnieje możliwość włączania go przy pomocy fotokomórki).

Założenia projektowe:
Projekt naturalnych ścieżek obejmuje malownicze trasy zróżnicowane pod względem trudności, z myślą o różnych grupach wiekowych i umiejętnościach.
pomosty drewniane – umożliwiają łatwe pokonywanie przeszkód oraz komunikacje po podmokłych terenach. Są dostosowane do potrzeb osób na wózkach. W zależności od różnicy między poziomem terenu a pomostem, wymagane jest zastosowanie barierki. Nad suchymi rzeczkami wykonane zostaną małe mostki;
hamaki – rozmieszczone strategicznie, nieopodal niskich pomostów, zapewniają miejsce do odpoczynku i kontakt z naturą;
paliki do przeskakiwania – jako element zabawy i aktywności fizycznej.
tablice informacyjne – wzdłuż pomostów i ścieżek, ustawione tablice o tematyce przyrodniczej np. nt. występujących gatunkach drzew i zwierząt, warunkach gruntowych, etc.
pozostawione stare drzewa po wycince/wykrocie – martwe drzewo stanowi naturalne schronienie i źródło pożywienia dla różnych organizmów, wspierając różnorodność biologiczną. Las zachowuje naturalny charakter, co wpływa pozytywnie na rekreacyjne korzystanie z lasu oraz estetykę otoczenia.
elementy zabawowe dla dzieci – w bardziej dostępnych miejscach, zlokalizowane zostaną domki od obserwacji fauny i flory, gdzieniegdzie pojawią się rzeźby z drewna imitujące grzyby, szyszki.
tunele z wikliny – w nawiązaniu do terenu wokół dworku, sugeruje się wprowadzenie większej ilości elementów z wikliny tj. labirynty, gniazda
wystawy sztuki w terenie – taki rodzaj obcowania ze sztuką umożliwia unikalne doświadczenie, łącząc ją z pięknem przyrody i tworzą inspirujące otoczenie dla zwiedzających. Wystawa w takim miejscu, może przyciągać nowych widzów i stwarzać zainteresowanie sztuką wśród osób, które zwykle nie uczestniczą w tradycyjnych galeriach;
– pieńki – wykonane z drewna pozyskanego z lokalnych wycinek, umożliwiające zabawę;
 stoły – w dwóch miejscach na terenie opracowania (w miejscach oświetlonych), zlokalizowano stoły wieloosobowe, które umożliwią organizację pikniku, warsztatów, czy innych wydarzeń

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Spacer w koronach drzew w Grodzisku Mazowieckim [FOTO]”

 1. Mieszkaniec Adamowizny pisze:

  Mamy stawy na Putce może gmina wykupi je od właściciela i tam zorganizuje przestrzeń do wypoczynku a Park w Adamowiznie zostawcie w spokoju.

 2. inny pomysł pisze:

  To jest plan zniszczenia parku? To nie ma sensu. Tylko zabije charakter tego miejsca.

 3. O na pisze:

  Kogoś podniosło,wywalone pieniądze w ziemię

 4. Paweł pisze:

  To nie będzie spacer w koronach drzew, ale spacer między pniami drzew na wysokości 3,5 m. Jeśli miałby to być faktycznie spacer w koronach drzew to pomost musiałby mieć wysokość przynajmniej ze 20 m.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

jacuzzi ogrodowe