Sms-y za 40 zł? To możliwe!

Region

Chcesz poznać swój horoskop? Wyślij sms na numer... - oferty tego typumożna znaleźć na wielu stronach internetowych. Taki sms może kosztować ponad 40 zł - przestrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Oprócz horoskopu kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych można zapłacić za sms, którego wysyłamy by poznać swoje IQ, wziąć udział w konkursie, czy uzyskać dostęp do zasobów określonego portalu internetowego. Informacja o cenie za usługę często zapisana jest małą czcionką, którą trudno zauważyć.

Rzecznik UKE Piotr Dziubak tłumaczy, że często firma uruchamia usługę o tematyce, która zainteresuje jak najwięcej ludzi. – Są to często tematy kontrowersyjne, np. „poznaj datę swojej śmierci”, „sprawdź, czy jesteś zarażony wirusem ptasiej grypy”. Dobrymi tematami są: seks, inteligencja, wiedza, pożyczki. Zakres tych usług jest ograniczony tylko ludzką wyobraźnią. Są dostępne w internecie non-stop – powiedział PAP.

Jako przykład podał też wykorzystanie katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, kiedy to jedna z firm oferowała w internecie wpis do księgi kondolencyjnej. – Jak się okazało, po wysłaniu sms-a, który kosztował 25 zł – zaznaczył.

Są to tzw. sms-y premium rate, czyli sms-y o podwyższonej opłacie. Zdaniem rzecznika, ludzie wysyłający takie sms-y nie zawsze mają świadomość tego, ile to kosztuje. Dlatego przed wysłaniem sms-a należy dokładnie czytać informacje zawarte na stronie, zwracając uwagę na zapisy małą czcionką.

Zdaniem Urzędu Komunikacji Elektronicznej przed drogimi sms-ami i wysokimi rachunkami można ustrzec się poznając schemat cenowy takich usług. Krótkie wiadomości tekstowe wysyłane na numery rozpoczynające się od cyfry „7” kosztują mniej niż 10 zł. O koszcie informuje cyfra znajdują się po „7”. Przykładowo, sms wysyłany na numer rozpoczynający się od cyfr „76” będzie kosztował 6 zł netto.

Możemy spotkać się także z sms-ami rozpoczynającymi się od cyfry „9”. W tym przypadku usługa będzie kosztować ponad 10 zł. I tak, wysyłając sms-a na numer rozpoczynający się od cyfr „925” za sms zapłacimy 25 zł netto.

Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, biznes ten cały czas się rozwija. Pojawił się już nowy zakres numeracji – 93500 do 93599, przy czym sms wysłany pod takie numery kosztuje 42,70 zł.

Dziubak tłumaczy, że niewielkie firmy, które zarabiają w internecie na usługach o podwyższonej opłacie, nie zawierają umów bezpośrednio z operatorami telekomunikacyjnymi. – Takie umowy zawierają większe firmy, które kupują od operatorów określone zakresy numeracji, a następnie odsprzedają je dalej. Tego tupu numeracja jest ogólnie odstępna, więc właściwie każda firma może zawrzeć umowę z firmami współpracującymi z operatorem – tłumaczy.

O oszustwie możemy mówić w sytuacji, kiedy zapłaciliśmy, ale usługa nie została zrealizowana. W takim wypadku można zgłosić się na policję i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.