„Smogobus” nieco droższy niż zakładano

Michałowice

Władze gminy Michałowice chcą zakupić elektryczny samochód-laboratorium. W pojeździe ma być zainstalowana aparatura do badania jakości powietrza. Znamy już ofertę firmy zainteresowanej dostawą pojazdu.

Smog to problem całej Polski. Najbardziej daje się nam we znaki późną jesienią i zimą. W tym okresie prawie każdego dnia stan powietrza nie jest zbyt dobry. Wszystko przez zanieczyszczenia PM2,5 i PM10. Te pojawiają się w powietrzu, gdy w domowych piecach spalane są np. złej jakości paliwo (węgiel niskiej jakości) lub co gorsza… śmieci.

Gmina Michałowice chce wyposażyć urząd w specjalny pojazd przeznaczony do badania jakości powietrza. Dzięki temu będzie można sprawdzać jego stan niemal w każdej części gminy. Trwa już postępowanie przetargowe w tej sprawie. Gmina chce, by samochód miał napęd elektryczny i był wyposażony w mobilne laboratorium. W skład laboratorium ma wchodzić: analizator do ciągłego automatycznego pomiaru stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, stację meteorologiczną badającą kierunek i prędkość wiatru, temperaturę, wilgotność względną powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne.

Do przetargu na dostawę pojazdu zgłosiła się jedna firma. Jej oferta opiewa na kwotę nieco ponad 248 tys. zł. Warto zaznaczyć, że gmina na zakup pojazdu chciała przeznaczyć 240 tys. zł. Jest wiec szansa, że uda się „znaleźć” brakującą kwotę i rozstrzygnąć przetarg.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 10

10 odpowiedzi na “„Smogobus” nieco droższy niż zakładano”

 1. Marek pisze:

  producentem tego Smogobusa jest szwagier burmistrza?

 2. ToTylkoJa pisze:

  Jak będzie zimno, gdy zabraknie węgla, drewna, gazu i elektryczności, to w wyciągniętych z komórek kozach spali się wszystko co da ciepło zmarzniętym. Nikt nie będzie myślał o ekologii.

 3. Gośc i to jaki pisze:

  Tu nie chodzi o to aby dbać o powietrze w gminie.. Chodzi o to aby wydać pieniądze i mieć „Smogpbus.” czyli Misia.
  „Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu …”

 4. Adam pisze:

  Gmina ma wiele świetnych inicjatyw ale tę uważam za kompletnie do bani

 5. Kendy pisze:

  Smog to jest problem tylko i wyłącznie ekologów.
  Osób, które dla chęci zysku, szukają problemów których nie ma.
  A w obecnej sytuacji ekonomiczno-politycznej raczej bym ludzi nie drażnił.

 6. zgred pisze:

  Jakby ktoś tego smoga nie zauważył to za głupie ćwierć miliona dowie się że jest i z czego się składa. I co ? I co dalej ? Szukamy winnego ? Nadzorować i karać. Gorzej jeśli to nawiało np od stolicy. Ale jesli to jakiś lokals pali śmieciem (potrafi jedno palenisko domowe zatruć sporą okolicę) to dostanie słony mandat. A jesli to ludzie ledwie wiążący koniec z końcem ? Takie np 8 tysi uratowałoby ich przed marznięciem. Ale nie, nie można wspierać prywatnej osoby pieniędzmi gminy. Za to wolno karać.
  Pani Wójt, rok temu pochwaliłbym tę inicjatywę ale w obecnej sytuacji to fatalny moment.
  Przy okazji, nigdzie nie widać komunikatu o dopłatach do ogrzewania.

  • lennox pisze:

   W pierwszym zdaniu kapitalnie to ująłeś. W ostatnim też.

  • Grzegorz pisze:

   Zapominasz o Okęciu i samolotach, zapominasz o trasie szybkiego ruchu, to najwięksi truciciele regionu.

   • zgred pisze:

    Może jeszcze o trucicielach znad Odry dorzucisz ? O ile zanieczyszczeń „odsamolotowych” żaden smogobus nie wychwyci to te z szybkich dróg już może. I to tym bardziej dowodzi bezsensu kupna tego sprzętu. Przecież nie da rady powstrzymać żadnej komunikacji. Czy może będzie się łapać płotki a rekiny dalej będą buszowały ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły