Samorządy z regionu wysoko w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego 2022

Region

7 czerwca w siedzibie Państwowej Agencji Prasowej w Warszawie zaprezentowano Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego. Jak wypadły samorządy z naszego regionu?

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego to sprawdzenie kondycji finansowej wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce. Przygotowywany jest co roku przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich przy współpracy z Krajową Radą Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie (w latach 2017-2019) i Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu (w latach 2020-2023).

Przy sporządzaniu rankingu pod uwagę były brane: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej w dochodach, udział wydatków inwestycyjnych, obciążenia wydatkami na wynagrodzenia i pochodne, udział środków europejskich w wydatkach, relacja zobowiązań do dochodu. Ważnym wskaźnikiem był także udział podatku dochodowego od osób fizycznych. Jak na tle jednostek terytorialnych z całej Polski wypadły powiaty i gminy z naszego regionu?

Wyniki rankingu otwierają listy pierwszych dziesięciu najlepszych samorządów. Pierwsze miejsce wśród gmin wiejskich zajęła gmina Michałowice. Kolejną gminą, która znalazła się w pierwszej dziesiątce, była Podkowa Leśna, która znalazła się na 7. miejscu wśród najlepszych gmin miejskich. Powiat pruszkowski zajął 5. miejsce w kategorii powiatów ziemskich.

Poniżej lista pozostałych gmin. Gminy wiejskie:
159. Raszyn,
213. Nadarzyn,
570. Baranów,
608. Żabia Wola,
1034. Jaktorów;

gminy miejskie:
53. Milanówek,
82. Pruszków,
156. Piastów;

gminy miejsko-wiejskie:
15. Brwinów,
27. Grodzisk Mazowiecki.

Powiat pruszkowski uplasował się na 5 miejscu wśród wszystkich powiatów w Polsce, a powiat grodziski – na 46 miejscu na 314 powiatów z całej Polski,

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.