S2 bez ograniczenia tonażowego już na stałe

Region

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała, ze na trasie S2 między węzłami Opacz i Lubelska nie zostanie przywrócone ograniczenie tonażowe na pojazdów o masie całkowitej powyżej 16 ton. To oznacza, że ciężarówki mogą poruszać się na tym fragmencie „eski” przez całą dobę.

Przypomnijmy. Przed 1 sierpnia na trasie S2 między węzłami Opacz i Lubelska obowiązywał godzinowy zakaz poruszania się pojazdów o masie dopuszczalnej powyżej 16 ton. W godzinach porannego (7.00 – 10.00) i popołudniowego (16.00 – 20.00) szczytu ciężarówki nie mogły wjeżdżać na ten odcinek trasy. Ograniczenie zostało pilotażowo zdjęte na okres dwóch miesięcy od 1 sierpnia do 30 września.

Ruch nieco większy
Jak zniesienie ograniczenia wpłynęło na ruch na POW? – Po 1 sierpnia odnotowaliśmy większy ruch pojazdów ciężarowych, czego się spodziewaliśmy, ale nie spowodowało to pogorszenia warunków bezpieczeństwa ruchu. Ogółem przez tunel w lipcu, sierpniu i wrześniu przejechało średnio ok. 2,1 mln pojazdów miesięcznie w obu kierunkach. Suma pojazdów powyżej 16 ton nie przekroczyła 250 tys. Zauważalny jest ogólny wzrost natężenia ruchu, natomiast udział pojazdów ciężarowych waha się między 10 a 12 proc. – podkreślają drogowcy z GDDKiA.

Przedłużenie okresu badań
Finalnie GDDKiA postanowiła nie wprowadzać ponownie ograniczenia tonażowego do końca roku. – Wydłużenie zniesienia godzinowego zakazu poruszania się ciężarówek o masie powyżej 16 ton chcemy wykorzystać do zebrania kolejnych danych w celu zakończenia analizy i podjęcia decyzji o wprowadzeniu docelowej organizacji ruchu. Jednym z wariantów jest całkowite zniesienie godzinowego zakazu poruszania się pojazdów ciężarowych w ciągu S2 w Warszawie. Efektem końcowym będzie materiał do dalszego rozwoju strategii zarządzania ruchem w Warszawskim Węźle Drogowym – podkreślają drogowcy.

Czas na wnioski
Po czterech miesiącach obserwacji GDDKiA okazało się, że zniesienie ograniczenia tonażowego na odcinku S2 wpłynęło pozytywnie na układ drogowy w całej okolicy. — Przez cztery miesiące obserwowaliśmy ruch pojazdów oraz zachowania kierowców, szczególnie w godzinach szczytów komunikacyjnych. Oto wyniki: mniejsze natężenie ruchu i poprawa bezpieczeństwa na DK50 oraz S8 Janki – Opacz; poprawa płynności ruchu w newralgicznych punktach na DK50: rondach, skrzyżowaniach i sygnalizacjach świetlnych; brak utrudnień dla pojazdów ciężarowych powyżej 16 ton przy przejeździe z zachodu na wschód Mazowsza; mniej znaków pionowych na S2 co daje lepszą czytelność oznakowania; mniejsze zapełnienie MOP-ów na A2 – wyliczają drogowcy.

Ostatecznie drogowcy zdecydowali o stałym zniesieniu ograniczenia tonażowego na odcinku trasy S2 między węzłami Opacz i Lubelska. Wprowadzona stała organizacja ruchu umożliwia o każdej porze samochodom ciężarowym przejechać całą S2 przez Warszawę.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “S2 bez ograniczenia tonażowego już na stałe”

  1. Grota pisze:

    I taki sam okres próbny 3-4miesieczny powinni zrobić na odcinku Konotopa-Marki przez Grota Roweckiego . Mam wrażenie , że też mogłoby się okazać , że wyszło by to na dobre , bo obecnie te ciężarówki strasznie sie kumulują co też mam wrażenie czasem może być przyczyną zwiększonej liczny kolizji przy zjazdach na Grota . A tak ruch byłby może i wolnieszy , ale bardziej płynny przez cały czas. W zasadzie to głownie kolizje powodują tam zatory .

  2. o44 pisze:

    Good job!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły